2023. aastal seitsmendat korda toimuv “Tipust Topini” ehk Munamäelt mereni on teatejooks, mille eesmärk on läbida tiimiga järjest joostes 337 km. Tegemist ei ole võistlusega, peamiseks eesmärgiks on inspireerida inimesi liikuma ja külastada joostes Eesti kaunimaid paiku.
Jooks toimub kümneliikmelistes tiimides. Osalevate tiimide arv on limiteeritud. Sel aastal läheb joostes teele 106 võistkonda. 2016. aastal alustati kolme tiimi ja 30 osalejaga.
Tipust Topini rada algab Suure-Munamäe tipust ja viib jooksjad läbi Rõuge, Otepää, Elva, Tartu, Palamuse, Porkuni, Tapa, Lehtse, Jäneda, Kõrvemaa, Raasiku, Saha, Piritale. Joostakse avatud liiklusega teedel. Üheskoos joostakse kokku 337 km, iga jooksja käib rajal 3 korda. Üksiku etapi pikkus jääb 8-16 km vahele ja ühe jooksja poolt läbitud kogudistants on 25-42 km.
Ürituse peakorraldaja on MTÜ Seikluste Korraldamise Klubi ja Sten-Eric Uibo, suursponsor – Nike ja AS Jalajälg.
Üldised reeglid
Tipust Topini jooks ei ole võistlus ning seetõttu ei teosta korraldaja ametlikku ajavõttu ega avalda ametlikku lõpuprotokolli.
Jooksu start toimub lainetena, kus koos stardivad sarnaste eeldatavate lõpuaegadega tiimid. Korraldaja soovitab samas laines startivatel tiimidel võimalusel liikuda koos, et jooksunauding oleks täiuslik.
Iga tiimiliige allkirjastab omavastutuslehe ning kapten tagastab kogu tiimi allkirjastatud omavastutuslehed etteantud juhise kohaselt ja tähtajaks korraldajale.
Igasugune alkoholi ja tubakatoodete avalik tarvitamine on ürituse raames keelatud.
Lõpujoone peavad ületama kõik 10 tiimiliiget koos. Viimase etapi jooksjaga võib liituda 200-300 m enne lõpujoont.
Kõik osalejad on tulnud üritusele nautima ühist pingutust ja meeskonna vaimu ning käituvad kõigi teiste jooksjate ja korraldajatega heatahtlikult.
Kõikide muude ja siinsetes reeglites mittekirjeldatud olukordade osas langetab otsuse peakorraldaja.
Reeglid jooksurajal
Jooksja jookseb AINULT TALLE määratud etappi, asendusi/muudatusi on lubatud teha ainult meditsiinilistel põhjustel ja korraldaja loal.
Kui jooksja on sunnitud etapil katkestama, võib teda asendada ainult samas autos olev teine jooksja, kes jätkab jooksmist samast kohast.
Jooksja on kohustatud oma esimesel etapil kandma korraldaja poolt antud jooksusärki.
Jooksja peab kaasas kandma laetud akuga mobiiltelefoni.
Jooksja peab kandma neoonvärvides helkurvesti (helkurtraksid pole lubatud) etappidel 9-21 (Nõo rannahallist kuni Järvajõe oruni).
Jooksja peab kandma töötavat pealampi ja punast vilkuvat lampi, mis on tagant lähenedes nähtav, etappidel 11-20 (Tartu kuni Väike-Maarja).
Jooksjal EI OLE lubatud kanda kõrvaklappe.
Jooksjale EI TOHI anda abi (kaasa arvatud jooke) liikuvast autost.
Jooksjal on prügi maha viskamine keelatud.
Jooksja peab mõistma, et liikumine toimub avatud liiklusega teedel. Kogu aeg peab olema tähelepanelik!
Jooksja peab liikuma sõiduteel VASAKUL teeservas ja järgima kõiki liikluseeskirju.
Jooksja on kohustatud koheselt liikuma kergliiklusteele või kõnniteele, kui selleks võimalus avaneb.
Grupis joostes tohib kõrvuti liikuda maksimaalselt kaks jooksjat.
Laupäeva hommikul startinud kõik võistkonnad jõudsid pühapäeva õhtutundidel finišisse Pirital. “Tuleb tunnistada rahuolu, hoolimata palavast ilmast sujus jooks suurepäraselt ja kõik jooksjad jõudsid kenasti Munamäelt Piritale,” lausus peakorraldaja Sten-Eric Uibo.
“Kahe päeva ja öö jooksul juhtus sellise osalejate hulga puhul loomulikult nii mõndagi, märkimisväärseim vahejuhtum oli ühe saateauto kerge kokkupõrge karuga, millest õnneks mõlemad osapooled pääsesid vaid ehmatusega,” muigas Uibo.
Järgmine “Tipust Topini” jooks toimub juunis 2024.