Raivo Rand
- Eesti Jalgratturite Liidu president.
- EOK Täitevkomitee liige, taristukomisjoni esimees. AS Rand & Tuulberg Grupp – Eesti jalgrattaspordi suursponsor.
- AS Rand & Tuulberg Grupp on pälvinud Kultuuriministeeriumi ja Eesti Olümpiakomitee aunimetuse „Spordisõber 2020“.
Elva on rahvaspordi keskus
Olen sündinud, lapsepõlve ja noorusaastad veetnud Elvas. Kool hakkas pihta Elva Keskkoolist, hiljem lõpetasin Nõo Keskkooli. Eriala omandasin TPI ehitusteaduskonnas ning olen jäänud selle eriala juurde, mida kunagi sai õpitud. Tegelen igapäevaselt kõigega, mis on seotud ehitusega. Lisaks on mõned ühiskondlikud kohustused, näiteks Eesti Jalgratturite Liidu juhtimine või Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse töös osalemine.
Pereringis tuntud sportlasi ei ole olnud. Mäletan aga, et emal olid suusad ja mõned korrad sai koos temaga suusatamas käidud. Tegelikult möödus suurem osa minu lapsepõlvest koos sõpradega Käärdi metsas. Talvel suuskadel ja suvel looduses erinevate sportlike tegemistega, näiteks jalgpalli mängimise või üle kahe puu vahele tõmmatud nööri võrkpalli mängimisega. Lisaks on Elvas väga ilusad järved ja kõik ilusad ilmad sai veedetud järve ääres – ujudes või tornist vettehüppeid tehes. Olen arvamusel, et nooruses on kõige parem tegeleda kõikvõimaliku sportliku tegevusega ilma, et keegi sunniks.
Sellel ajal kogusid populaarsust suusamatkad Tartu ümbruses. Kuna sinna mindi tihti organiseeritult ja minu isa oli bussijuht, kes rahvast suusamatkale vedas, võeti ka mind kaasa. Mulle hakkasid suusamatkad väga meeldima ning hiljem käisin juba kõikidel matkadel iseseisvalt, eesmärgiks oli aasta jooksul osaleda kõikidel matkadel. Iga suusamatka lõpus sai osta riidest just selle matka tarvis valmistatud embleeme, mida oli siis uhke kampsunil või vestil kanda. Lõpuks olid mul riided nendest üsna kirjud.
Jalgrattaspordist sain spordipisiku
Minu noorusajal oli Elvas kolm põhilist spordiala, mida edendati – suusatamine, laskmine ja jalgrattasport. Peab ütlema, et kõik eelpool mainitud sai läbi proovitud. Alustasin suusatamisega, hiljem käisin laskmas ning jalgrattaspordini jõudsin umbes 13aastaselt (sel ajal võeti jalgratta trenni alates 14aastaselt). Talvel oli jalgratturitel trennikavas ka uisutamine ja nii sai omandada lisaks ka uisutamise oskused. Millegipärast hakkas neist kolmest alast mulle kõige rohkem meeldima jalgrattasport, millega tegelesin kõige pikemalt ja kõige süstemaatilisemalt.
Kui parematest tulemustest rääkida, siis noorteklassis jõudsin suhteliselt heale tasemele, sain ka mõningaid esikohti ja poodiumikohti, kuid ma ei pea neid märkimisväärseks üles lugeda. Välja võib tuua, et olen esimese Elva Talikrossi võitja. Tegemist on ju ühe pikema traditsiooniga rattavõistlusega, mis toimub iga-aastaselt Elvas, tol ajal oli see väike kohalik võistlus. Sellel on ehk väike märgiline tähendus.
Üheks heaks tulemuseks enda jaoks pean seda, et olen läbinud 21 Tartu Rattamaratoni ning sellega olen Tartu rattamaratoni saadik, kavatsen neid veel sõita.
Päris tippsporti ei ole ma kunagi teinud. Lihtsalt teatud eluetapis jätsin igapäevased treeningud pooleli ja lõpetasin trennis käimise. Õnneks jäi spordipisik sisse ja mõne aja möödudes hakkasin jälle tegelema aktiivsemalt ja regulaarselt spordiga.
Ma ei ole harjunud tagasi vaatama, mulle meeldib rohkem tulevikku vaadata. Olen arvamusel, et ei tasu mõelda mineviku peale, vaid tuleb keskenduda tulevikule- kuidas edaspidi paremini teha ja edasi areneda. Mis tehtud, see tehtud ja mis otsustatud, see otsustatud.
Kaasaegsete vahenditega on sportimine põnev
Perega oleme pidevalt sporti teinud oma lõbuks ja hea enesetunde loomiseks. Liikuv elustiil on meile sobiv. Lemmikuteks on pikalt olnud suusatamine, ujumine ja jalgratas. Talvel kasutame lisaks mitmeid trenažööre ja loomulikult ei tohi ära unustada mitmesuguste harjutuste tegemist. Hiljutine avastus on mäesuusatamine, mis on samuti saanud meie pere lemmikuks. Järjekordne tõestus, et kui midagi tõsiselt kätte võtta ja füüsilised eeldused on juba olemas, võib spordiala kiiresti selgeks saada.
Mul on suhteliselt hea ohutunnetus, seetõttu ei ole ma õnneks ekstreemsetesse oludesse sattunud. Üks minu jaoks ekstreemsemaid sündmusi oli paarkümmend aastat tagasi Tartu Rattamaratonil. Mul oli soov sõita välja võimalikult hea tulemus, aga kahjuks sai laskumisel üle pingutatud ja tulemuseks oli rangluu murd. Õnneks tegi see sündmus mulle selgeks, et sellistel rahvaspordiüritustel tuleb sõita ainult hea enesetunde peale, mitte naabrimehe või sõbraga võidu peale. Edaspidi olen läbinud kõik rattamaratonid nii, et lõpetades saab laialt naeratada.
Sport ja liikumine on praegu üks minu elu osa. Nooruspõlves mõõdeti aega kellaga ning läbitud vahemaad kilomeetripostidega. Nüüd aga on sportimiseks kasutatavad vahendid, mille all pean silmas nii jalgrattaid, suuski, trenažööre kui ka kellasid, kompuutreid läinud järjest paremaks. Kaasaegsete vahenditega on sportimine muutunud kordades huvitavamaks ning põnevamaks. Nende uute vahendite abil saab enda sooritust jälgida, vältida ületreenimist ning võrrelda tulemusi. Lisaks sunnivad tänapäevased vahendid rohkem liigutama ning annavad märku kui oled liiga kauaks spordist eemale jäänud.
Sporditegevuses nõu andes arvan, et sportimisega alustamiseks ei ole mitte kunagi hilja- tuleb lihtsalt ühel päeval alustada. Peamine on mitte üle pingutada ja leida tasakaal – mida, kuidas ja kui palju teha. Sportida tuleb enesetunde järgi ja naudinguga. Noored, eriti algajad, peaksid spordiga tegelema mitmekesiselt ja mitte jääma ühe ala juurde kohe pidama. Tuleb katsetada ja proovida kõikvõimalikke erinevaid spordialasid, et leida endale õige ning meelepärane.
Jüri küsis abi ja nii see läks
Kohaliku spordi ellujäämise mõttes oli kõige raskem aeg spordikoolide kaotamise periood. Minu treener Jüri Kalmus oli sellel ajal tõelises hädas, säilitamaks jalgrattasporti Elvas. Jüri leidis mind üles ning küsis abi ja nii see läks. Panin Elva jalgrattaspordi püsimajäämisele ettevõttega Rand ja Tuulberg õla alla. Spordikooli tegevuse lõpetamisel oli soov Elvas rattasporti säilitada ning raske oli enda panusele lisaks leida teisi toetajaid. Jõudsin lahenduseni liita Elva klubi Tartu Ülikooli Spordiklubiga ning jätta Elvasse ülikooli spordiklubi osakond. Usun, et see käik andis kindlasti ka Jüri Kalmusele võimalusi juurde ning säilitas jalgrattaspordi Elvas.
Tänu Jüri treeneritegevusele ja minupoolsele väiksele abile oleme suutnud Elvas jalgrattasporti mitte ainult säilitada vaid ka edasi arendada.
Caspar Austa koos abikaasast treeneri Avely Austaga võtsid eelmisel aastal ette 1987. aastal Elva gümnaasiumi keldrikorrusele rajatud jalgrattabaasi remondi- ja renoveerimistööd, mida toetasin. Mõte on tuua noori sportimisele lähemale ning selleks, et noored saaksid paremini sportida, on vaja korras spordibaasi. Kuna nende idee läks kokku minu mõtetega, olin valmis sellele kaasa aitama. Suur tänu ka Elva vallale, kes panustas samuti uueks saanud jalgrattabaasi valmimisele. See on parim näide, kuidas on võimalik avaliku ning erasektori koostöös midagi ära teha. Loodan, et selles rattabaasis hakkab elu keema ja seal hakkavad lisaks Elva noortele käima trennis noored Nõost, Puhjast, Rõngust ja mujaltki ning Elvas saab jälle olema suur treeninggrupp nagu see oli minu ajal.
Tipptasemel spordirajatised on tippspordi üks osa
Eesti Jalgrattaspordi Liidu juhina võin öelda, et Eesti jalgrattaspordil läheb praegu väga hästi. Tunduvalt paremini, kui naaberriikides. Pikaajaline süstemaatiline töö noortega on andnud hea arengu ja viinud tulemusteni. Meil on praegu olemas tugevad tipud ning noortest on näha pidevat juurdekasvu. Siit võivad tulla uued tipud. Kahtlemata pakub see suurt rahulolu.
Mis aga teeb muret, on meie riigi vähene tähelepanu spordi vajadustele. Pean silmas nimelt spordirajatisi. Kui võtta kasvõi kohalikul tasandil, siis Elvas oleks võinud ammu olla pumptrekk, loodetavasti see ikkagi lähiajal valmib. Samuti tunneme väga suurt vajadust Pirita velotreki järele, kahjuks ei ole me suutnud poliitikutele selgeks teha, millist lisaväärtust annab see nii rattaspordi kui ka teiste spordialade arengule ja ka Eesti tuntusele maailmas. Tipptasemel spordirajatised on tippspordi üks osa.
Olen hästi kursis kogu Eesti spordielu- ja tegevusega, nii ka Elva sporditegevusega. Rahvaspordi kohapealt võib öelda, et Elva on Eesti rahvaspordi keskus. Kõik Tartu rahvaspordiüritused, välja arvatud rattaralli, lõpevad Elvas. Lisaks on Elvas spordi tegemiseks ka suurepärased looduslikud eeldused, mida ma ise igal aastal kasutan.