Lenel Karu
Sündinud 2.02.1991
- 2023 a. Break the Maze võistlus Küprosel, poolfinaal funk styles 1vs1
- 2023. a Eesti karikavõistluste II etapp tänavatantsudes, locking 1vs1 poolfinaal
- 2023. a telesaates “Tantsi Võidu!” JJ-Street Tantsukooli tiimiga kolmas koht
- 2022 a. Eesti karikavõistluste III etapp tänavatantsudes, locking 1 vs 1, teine koht
- 2022 a. Ghetto Dance Valmiera Battle, all styles 1 vs 1, poolfinaal
- 2022 a. Funky Soul Connection (Leedu), locking 1 vs 1 teine koht
- 2020 a. Dance Stars, hip-hop soolo esikoht
- 2019 a. Baza Battle (Leedu) all styles 1 vs 1, TOP 8
- 2018 a. Camp of Hip-Hop Championships, locking 1 vs 1, teine koht
- 2016 a. “Neofunker vol 3.” (Prantsusmaa), TOP 8
- 2014 a. Get Up Battle, locking, esikoht
- 2014 a. Camp of Hip-Hop Championships, locking teine koht
- 2013 a. Koolilõpu Hip-Hop Jam, locking teine koht
- 2013 a. Keila Tantsib, locking esikoht
- 2011 a. Koolilõpu Hip Hop Jam locking teine koht
- 2009 a. Eesti Showtantsu karikas, streetdance teine koht
- Saavutanud poodiumikohti Eestis ja jõudnud esikolmikusse ka välisvõistlustel. Osalenud ja jätkab osalemist pidevalt rahvusvahelistel suurvõistlustel, näiteks Juste Debout, Pay the Cost to be the Boss ja teistel võistlustel.
- JJ-Street Tantsukooli treener, viljeleb hip-hop ja locking tantsustiile
- JJ-Street Elva filiaali peatreener
Tantsusport on võrdväärne teiste spordialadega
Tänavatants avas spordiukse
Mina ei olnud üks neist lastest, kes varakult sporditrenni viidi. Pigem tegelesin muusikaga ja tahtsin saada hoopis lauljaks. Küll aga meeldis mulle adrenaliin ja pinge, mis kaasnes võistlemisega. Mulle meeldis koolis osa võtta teatevõistlustest ja kehalise kasvatuses olid mõned alad, mis mulle siiralt meeldisid. Üks neist oli jooksmine ning mäletan, et lühematel distantsidel olin edukas. Mulle meeldis vabal ajal sõpradega korvpalli mängida või ratastega kihutada. Usun, et spordivaim oli minus olemas, aga avastasin selle võrdlemisi hilja – siis, kui alustasin 16-aastaselt tantsimisega. Sealt edasi hakkas arenema nii minu füüsis kui mõistus, hakkasin huvi tundma tantsu kõrval ka lihastreeningu ja jooksmise vastu. Suurt rolli mängis minu treener Joel Juht, kelle tantsutrennides käis „täiega andmine” ja hakkasime grupiga koos jooksmas käima. Spordi roll on ajaga järjest kasvanud ja suurenenud ning tänavatants avas minu jaoks selle ukse.
Tantsus saan olla mina ise
Tantsimine on võimalus mul ennast kõige paremini väljendada ja jääda iseendaks. Tantsimises ei ole piire ja see on minu arvates imeline viis, kuidas omavahel on põimunud kunst ja sport. Tänavatants on väga sportlik ja füüsiline ala, samal ajal on tantsuga võimalik läbi muusika anda edasi emotsioone, tundeid ja mõtteid. See puudutab ja mõjutab inimesi ning õpetab esinemisoskust, julgust ja tunnete väljendamist. Ma tunnen, et tantsus saan olla alati mina ise.
Tänaseks hoiab mind tantsu juures palju muud. Olen saanud oma hobi ja töö kokku viia ning see võimaldab mul noori suunata, õpetada ja luua eeskujusid. Tants on andnud mulle JJ-Street tantsukoolis pere, sõbrad ja teise kodu ning tänavatantsu arendamisest Eestis on kujunenud omaette eesmärk. Ma tunnen, et tantsimisega suudan täna ennast ise piisavalt mugavustsoonist välja viia ning samal ajal anda teistele palju head ja positiivset. Mulle meeldib loomise protsess ning pidev avastamine, mis kunagi ei lõppe.
Elva sportlik keskkond on inspireeriv
Ma olen olnud Elvas tantsutreener juba mitmeid aastaid, kuid tunnen, et iga aastaga õpin midagi juurde ja saan rohkem selle piirkonna arengule kaasa aidata. Minu jaoks on oluline, et Elva noored oleksid terved, füüsiliselt vastupidavad, ambitsioonikad ja julged eeskujud üksteisele. Tunnen, et treenerina saab aidata kaasa noorte kasvatamisele ja suunamisele ning teha rohkem kogukonna heaks. Lisaks inspireerib mind Elva sportlik keskkond ja minu soov on, et tänavatants põimuks aina rohkem teiste aladega kokku.
Treenerina tahan omalt poolt aidata kaasa kohalike noorte seas tulemuste saavutamisele, panustada spordisündmuste korraldamisse ja spordivaldkonna arengusse nii enda kui oma õpilaste tegudega. Soovin, et tulevikus pääseksid Elva linnast pärit tantsijad tipptasemel tulemusteni ka välismaal.
Tants ja sport
Kas tants on sport? Võistlustants. Rahvatants.
See on küsimus, mille üle saab vaielda ilmselt lõpmatuseni. Rääkides tänavatantsust, siis saan ma öelda, et see nõuab sportlikku pingutust nagu mõni teine ala. Tegemist on valdkonnaga, kus on omal kohal samuti väga kindlad baasteadmised, tehnika, see nõuab vastupidavust ja koormust saab kogu terve keha. Nii nagu spordis on ka tänavatantsumaastikul suured võistlused nii Euroopas kui maailmas laiemalt. Eestis toimuvad tänu Eesti Tänavatantsijate Liidule juba mitu aastat karika- ja meistrivõistlused ning konkreetselt JJ-Street tantsukooli ja minu treeneri Joel Juhti töö tulemusel on toodud meie tantsijaid koolitama rahvusvahelisi tipptegijaid. Nii nagu seatakse spordis eesmärke ja tippmarke, toimub see ka tänavatantsus. Pikalt on olnud see valdkond lihtsalt Eestis reguleerimata ja puudus alaliit, aga see liigub muutuste suunas. Usun, et peagi saab öelda, et tänavatants on samuti spordiala ning tantsusport on võrdväärne ala kõigi teiste spordialadega.
Uue treenerina Elvasse – algus ei olnud lihtne
Mina sattusin Elvasse aastaid tagasi, kui mulle pakuti võimalust selles linnas treeningutega alustada. JJ-Street tantsukool oli siin ka varem treeninguid läbi viinud ning erinevaid stiile edendanud, aga minu jaoks oli Elva täiesti uus koht. Kuna olen pärit Tartust ja Elvas juba lapseeast saati palju käinud, siis tundus see mulle linn, kus saab tänavatantsu hästi arendada. Ma teadsin, et Elvas on sport hinnatud ning see inspireeris mind samuti.
Kindlasti oli uue treenerina Elvasse asumine keeruline, sest kohalikud ei võtnud kõiki kohe omaks. Tuli ise seada eesmärgid ja plaanid, luua oma kontaktvõrgustik ja ennast ise erinevatele inimestele tutvustada. Iga aastaga olen palju õppinud nii Elva linna, inimeste kui spordi- ja kultuurivaldkonna kohta ning saanud võimalusi ka ise sündmuste korraldamises kaasa lüüa, tantsijatega esinemisi ja projekte luua ning kogukonna arengusse panustada.
Tänavatants sobib igale eale
Tänaseks oleme kasvanud ühest treeninggrupist palju suuremaks. Minu kõrval annab nüüd treeninguid ka Merit Meronen, kes on toonud Elvasse house’i tantsustiili ja mudilaste tänavatantsugrupi. Vahepeal tegime trenne ka täiskasvanutele ja kindlasti millalgi toome selle uuesti tagasi.Tänavatants pole ainult noortele, vaid sobib igale vanusele ning stiile, mida õppida ja siia linna tuua, on veel palju. 2023. aastal õnnestus esimest korda Elvas korraldada ka Eesti karikavõistluste etapp tänavatantsudes.
Olen väga tänulik kohalikule vallavalitsusele, spordi- ja kultuuriringkonna eestvedajatele, teistele treeneritele, Elva gümnaasiumile ning lapsevanematele, tänu kellele tunneme enda rolli Elvas aina paremini. Ja muidugi noortele, kes jaksavad ja soovivad trennis käia. Noored inspireerivad nii palju!
Tantsukool – tants ja teadmiste omandamine üheskoos
JJ-Street tantsukool alustas oma tegevust 2003. aasta sügisel ning on esimene ja suurim tänavatantsukool, mis tegutseb üle kogu Eesti. Tänavu tähistatakse oma 20. tegutsemisaastat. Tantsukool on tunnustatud Tallinna linna poolt üheks parimaks erahuvialakooliks, mis kasutab oma tegevuses palju innovaatilisi ideid. JJ-Street tantsukooli treenerid ja organisatsioon on saanud tunnustusi mitmel korral ka Tartumaal ja Tartu linnas ning mujal üle Eesti. JJ-Street tähendab kaasaegset tantsukooli, mis täidab ühiskondlikku funktsiooni tantsija ettevalmistamisel. Meie eesmärkideks on kultuuri edasi andmine uutele liikmetele, oskuste arendamine ja uute teadmiste loomine. Teeme koostööd rahvusvaheliste tantsukollektiivide, -organisatsioonide ja tipptantsijatega, ka meie tantsijad koolitavad ennast pidevalt välismaal. Samuti oleme aktiivsed nii koreograafia kui ka freestyle’i suunal, palju käime battle’tel võistlemas ka välismaal. JJ-Street veab eest tantsukoolitusi ka Eestis, veel keskendutakse laagrite, tänavakultuurifestivalide, kaasaegsete sündmuste, moeetenduste ja põnevate koolituste korraldamisele.
JJ-Street Tantsukooli peakontor asub Tallinnas, lisaks on stuudiod Pärnus, Võrus ja Tartus ning Elvas filiaal. Elvas harrastatakse hip-hop tantsustiili eri vanustele, alustades 3-aastastest, lõpetades 18+ vanusega. JJ-Street tantsukooli liikmed õpivad nii individuaalselt kui ka grupiga koos tantsima, suur rõhk on ka teoorial ja lisateadmistel.
Tantsijana suurvõistlustel ja treeneritöö Elvas
Mina ise olen tantsinud kokku 15 aastat ning valdan süvitsi kaht tantsustiili: hip-hop ja locking. Ma olen ennast koolitanud maailma tipptantsijate käe all ning osalenud tantsuvõistlustel nii Eestis kui välismaal.
Seniste tippsaavutuste hulka kuuluvad esikohad ja esikolmiku saavutused Eesti võistlustel ning välismaal olen võistelnud erinevatel tänavatantsuvõistlustel.
JJ-Street Tantsukooli tiimiga osalesime 2023. aastal ka telesaates “Tantsi Võidu!”, kus saavutasime tihedas konkurentsis tugevate tantsijatega kolmanda koha.
Ma olen oma treenerikarjääri jooksul viinud treeninguid läbi väga erinevates Eesti asulates ning Elvas on sportimiseks võimalused väga head. Uue spordihoone avamisega laienesid võimalused veelgi ning see muutis treeningute kvaliteedi kõrgemaks. Elvas on olemas looduslikud terviserajad ning spordiplatsid, kus noortega on võimalik lisatreeninguid teha ning sporti harrastada. Täna tunnen ma treenerina, et mul on olemas erinevad vahendid ja võimalused noorte mitmekesiseks arenguks ning uusi lahendusi tuleb pidevalt juurde. Mõnes teises Eesti linnas pole isegi kultuurimaja, peeglitega saali või häid välijõusaale.
Noore inimese areng sõltub laps-lapsevanem-treener koostööst
Ma soovitan lastevanematel suunata lapsed treeningutele võimalikult vara, et nad hakkaksid liikuma ja mõistaksid selle olulisust. Järjest suurenev probleeme uue põlvkonna osas, mida ma näen ka treenerina, on nõrk füüsis ning ülekaalulisus. Nendest teemadest on vaja rääkida, neid on vaja parandada laste tuleviku nimel. Usun, et nii lapsevanemad kui treenerid soovivad, et lastest kasvaksid täisväärtusliku eluviisiga ja positiivse ellusuhtumisega terved inimesed. Küll aga hakkab see palju pihta harjumustest, mis on seotud toitumisega ja spordi tegemisega. Suureks ohuks on sotsiaalmeedia ja nutiseadmete kasutamine, mis on muutunud õues olemise asemel trendiks. See pole igas peres nii, kuid see on kasvav trend.
Teine soovitus on mõelda, et laps-lapsevanem-treener on kuldne kolmik, kelle koostööst sõltub noore inimese areng. Kutsun lapsevanemaid üles rohkem külastama treeninguid, et oma silmaga näha, kuidas lastel läheb või kuidas nad arenevad. Soovitan treeneriga suhelda tihedamini ka ise, mitte ainult siis, kui on käsil mingi kiire teema. Kui treener teeb lapsevanema hinnangul midagi valesti või tekib küsimusi, soovitan otse suhelda ja asju arutada. Loomulikult algab palju ka treenerist ning ka treenerid on inimesed, kes pidevalt õpivad ja arenevad. Soovitan kriitikasse suhtuda sõbralikult ja mõista, mis on selle tagasiside eesmärk. Kindlasti saab lapsevanem ise küsida tagasisidet ja tunda huvi, kuidas lapsel trennis läheb. Ja selleks, et mõista, mis alaga on tegemist, võiks lapsevanem ise asja läbi proovida, sest see õpetab palju paremini lapsele antud ülesandeid mõistma.