Kabemäng on alguse saanud Vanast-Egiptusest, kus seda tunti juba ligi 7000 aastat tagasi. Egiptusest levis kabe Kreekasse ja sealt Rooma riigi kaudu Euroopasse, Aasiasse ja Aafrikasse. Tolleaegse kabe reeglid ei ole täpselt teda.
Esimene kaberaamat ilmus 1547. aastal Hispaanias Valencias ja selle autor oli Antonio de Torquemada.
Maailmameistreid rahvusvahelises kabes hakati selgitama 19. sajandi lõpul. Rahvusvaheline Kabefödaretsioon moodustati1947. aastal Pariisis. Hiljem nimetati see ümber Ülemaailmseks Kabeföderatsiooniks (FMJD).
Kabemängu eesmärk on lüüa ära kõik vastase kabendid või muuta need liikumisvõimetuks. Kabenuppe nimetatakse ka kivideks, kahte üksteise peale asetatud kabendit nimetatakse kabeks (rahvapäraselt tamm).
Põhiliselt tuntakse kolme kabeliiki:
64-ruuduline kabe (tuntud ka vene kabe nime all), Rahvusvaheline kabe – mängitakse 100-ruudulisel laual ja Brasiilia kabe (tuntud ka poola kabena) – mängitakse 64-ruudulisel laual, aga rahvusvahelise kabe reeglite järgi.
Kui põhilised kabeliigid mängitakse 64- ja 100- ruudulisel laual, siis kanada kabel on näiteks 144 ruutu.
Kabe Eestis
Eesti Kabeliit asutati 1990. aastal ENSV Kabeföderatsiooni järglasena. Järgmisel aastal võeti Eesti Kabeföderatsioon FMJD liikmeks.
Eesti Kabeliidul on 18 liikmesklubi (nende hulgas ka Elva Valla Mõttemängude Klubi) ja ta on Eesti Olümpiakomitee liige.
Euroopa Kabeföderatsioon loodi 1998. aastal Tallinnas ja Eesti on selle asutajaliige ning peakorter asub Tallinnas.
Eestlane Janek Mäggi on olnud Euroopa Kabeliidu (2007-17) ja Ülemaailmse Kabeföderatsiooni president (2017-21).
Tublid kabetajad, säravad tulemused ja meistrivõistlused Elvas
Anna Lütsepp
Aastal 2021 olid kaberingi laste säravamad tulemused Tallinnas toimunud kabe Eesti Meistrivõistlustelt järgmised: vene kabes mikrokadetid – Loreen Tamsalu kuldmedal, Liisalota Põldoja pronksmedal ning rahvusvahelises kabes pisikadetid – Jessica Kruusmann pronksmedal ja Liisalota Põldoja viies koht.
Käesoleval aastal olid parimad tulemused rahvusvahelise kabe meistrivõistlusetel Tallinnas pisikadettidele Jessica Kruusmanni hõbemedal ja Liisalota Põldoja pronksmedal ning tüdrukud said edasipääsu osaleda Eesti koondises Euroopa Meistrivõistlustel Türgis. Noorte EM toimub selle aasta augustis.
Vene kabe meistrivõistlustel sel aastal Tallinnas mikrokadettidele sai Loreen Tamsalu hõbemedali.
Omavalitsuste Talimängudel saavutas sel aastal Elva pronksmedali koosseisus: Indrek Kuusk, Algo Laidvee, Keir-Christian Sugul, Anna Lütsepp ja Grettel Lõuke.
Sürgavere turniiril läks Elva klubil ka hästi. Tüdrukute arvestuses sai teise koha Grettel Lõuke ja Maris Parksepp oli kolmas ning teine koht Anna Lütsepp naiste arvestuses.
Tartumaa Talimängudel sai Elva hõbemedali koosseisus Algo Laidvee, Keir-Christian Sugul ja Anna Lütsepp.
Luunjas saavutasid meie klubi tüdrukud Katriin Lütsepp, Maris Parksepp ja Barbara Fuchs kolmikvõidu. Naiste arvestuses Anna Lütsepp esikoha.
Lisaks sellele on Elval olnud au korraldada ka kaks meistrivõistlust. Naiste ja meeste meistrivõistlused vene kabes toimusid 2021. aastal 22.-25. juulil Elvas.
Sellel aastal korraldati Elvas Eesti Meistrivõistlused vene kabes kadettidele, kus Keir Christian Sugul sai lõpuks ka kuldmedali. Korraldust vedas sihtasutus Elva Kultuur ja Sport.
Elva ja Rannu turniiridel on silmapaistvamad kabetajad laste seas Katriin Lütsepp, Jessica Kruusmann, Karl Miko Põdra, Rasmus Tilling, Maris Parksepp, Rudolf Paap, Joosep Schmidt, Barbara Fuchs, Andri Alnek, Loreen Tamsalu. Kõik nimetatud lapsed on jõudnud Eesti meistrivõistlustel esikümne hulka. Lisaks Katriin Lütsepp, Kert Karjus, Rasmus Tilling ja Karl Miko Põdra on osalenud ka maleturniiridel, kus nad on jõudnud esikümne hulka.
Samuti on Keir-Christian Sugul aktiivne kabetaja Elvast, kes toob jätkuvalt väga häid tulemusi. Eelmisel aastal saavutas ta Bulgaarias toimunud kabe MM-il individuaalarvestuses Brasiilia kiirkabes juunioridest kolmanda koha ning oli vene kabe põhivõistlusel seitsmes. Loodame, et ühel päeval ehk liitub ta ka meie Elva enda mõtteklubiga.
Naismängijatest olen hetkel mina see kõige parem mängija siin Elva valla kandis. Kahjuks pole veel teisi naisi silmapiirile tulnud, kes võiksid minu asemel naiste eest väljas olla.
Meeste seas on meie head mängijad Timo Tambet, Tanel Kipper, Kaido Raidla. Ka Kaido Raidla on Jõgeva klubi all mängimas, kuid kuulsin, et selle aasta sügisel soovib ta liituda Elva klubiga.
Elva Valla Mõttemängude Klubi asutamine ja eesmärgid – ideest teostuseni
Kui paar aastat tagasi alustasin, siis ei olnud kohe mõttes klubi asutada. Aga kui nägin, kuidas need asjatoimetused käisid, kui raske oli mõttespordile tuge leida ja kui palju vahendamist oli, siis tekkiski mõte, et võiks olla eraldi klubi, mis pühendub ainult mõttespordi arendamisele ja toetamisele. Muidugi arvasin, et keegi teine võiks selle ära teha. Aga kui pidasin nõu Madis Šumanoviga, siis ta ütleski, et tee ära. Sain vajalikud liikmed kokku ja spordiklubi oligi asutatud ja loodud.
Elva Spordihoonelt saime tasuta ruumid kasutamiseks, kuna neil oli huvi, et ka mõttesport oleks seal esindatud. Kahjuks rahalist tuge vallast kohe ei saanud. Öeldi, et peate olema aasta vähemalt tegutsenud. Seega palusin toetust kord Rannu Pere- ja Noortekeskuselt, kord Elva Spordiliidult ning sihtasutuselt Elva Kultuur ja Sport, kes meie sõidud vähemalt kinni maksid, et lapsed saaksid võistlemas käia.
Põhitöö teengi praegu klubis mina – otsin toetajaid, liigutan rahasid, organiseerin turniire jne. Abiks on veel mõned inimesed (Tanel Kipper laste treenimisel, Kaido Raidla, Ave Sugul turniiride läbiviimisel, Marko Parksepp autojuht ja fotograaf) – oleme kõik hetkel vabatahtlikult seal toimetamas ilma palgata. Sel aastal omandasin ka ametliku treenerikutse.
SA-ga Elva Kultuur ja Sport oleme saanud kokkuleppe, et nad toetavad meie sõite meistrivõistlustele. Samuti andsid nad abikäe auhindade osas 4. juunil 2022. aastal toimunud Elva Kabe turniiril. Lisaks on toetanud jätkuvalt meid ka Rannu Noortekeskus, kuna seal toimub juba teist aastat järjest Rannu Noorte Kabe karikasari ja lisaks on nad toetanud ka meie sõite võistlustele. Elva Valla Mõttemängude Klubi liitus 2022.a algul ka Eesti Kabeliiduga. Eesti Kabeliit toetab noortesporti ja maksab ka noorte saavutuste pealt toetust iga aasta.
Tasapisi tähtede poole, peaasi, et ind ei raugeks ning jaguks kannatlikkust ja usku, et ehk ühel päeval leiab mõttesport veel rohkem toetust.
Elva kabemängu tulevik
Ei taha ennast kiita, kuid usun, et mina kui klubi algataja soovin ja usun, et tuleb hea tulevik. Eks esimesed sammud ongi minu teha ja leida kõrvale ka inimesi, kes seda tööd ka edasi veaks ja südamega hoolitseks meie mängijate ja klubi eest.
Jälgin ka Elva teiste spordialade käekäiku. Mulle meeldib igasugune sport, ise kõike ei harrasta, aga kursis meeldib olla. Kui on sellised tegusad ja aktiivsed inimesed eesotsas Elvas nagu praegu ja treenerid suudavad ka jätkuvalt sportlasi motiveerida, siis tulevik Elvas on kindlasti väga äge ja tulemusterikas spordi osas.
Kabetreener Kaido Raidla
Lapsed on väga aktiivsed sportijad, mõni käib kolmes trennis korraga. Olen treenerina rõõmus, kui lapsel jätkub energiat tulla pärast rasket jalgpallitreeningut platsilt otse kabetreeningule – see näitab, et tal on kabe vastu tõsine huvi. Rõõmustab ka hea koostöö Elva noortekeskuse ja Elva spordiliiduga.
Elva on tuntud Eesti sportliku linnana ja ka kabes on Elvast sirgunud omaaegne kabe meistersportlane Veronika Teder (Kalmus), kelle treeneriks oli Enno Eerma.
Praegu õpivad Elva noortekeskuses kabemängu 1. – 6. klassi õpilased. Need noored esindavad Elva valda kabevõistlustel Valdade Talimängudel ja Eesti meistrivõistlustel oma vanusegruppides ning võidavad seal medaleid. Elva noortekeskuse kasvandik, minu õpilane Keir-Cristan Sugul, on mitmekordne Eesti meister kabes ja lisaks hõbe- ja pronksmedali omanik. Samuti on Keir edukalt esindanud Eestit Euroopa meistrivõistlustel kabes.
Lapse mitmekülgsele arengule on tähtis, et vaimne ja füüsiline aktiivsus oleks tasakaalus. Kabe nõuab ja õpetab loogilist mõtlemist, arendab andekust, analüüsimisoskust ja loovat fantaasiat. Samuti kasvatab enesevalitust, püsivust, sihikindlust ja võidutahet. Kabe ja male võiks olla koolis vabatahtlik õppeaine.
Lapsevanematelt ootan toetavat suhtumist laste sportimisse, siis saavad nad nautida seda rõõmu, mida nende lapsed sportides väljendavad.
Elva Spordiliit astus 2017. aastal Eesti Vabariigi Kabeliidu liikmeks ja seetõttu on meil võimalus esindada võistlustel Elva valda. 2021. aasta kalenderplaanis oli planeeritud 13. märtsil korraldada Elvas Eesti meistrivõistlused kabes minikadetttidele. Selle võistluse toimumine lükati aga edasi. Kui sellise tähtsusega kabevõistlusi toimuks Elvas rohkem, tõstab see kabemängu populaarsust noorte mängijate hulgas.
Elva mõttesportlaste edukast 2024. aastast LOE SIIT >>