Iluvõimlemine sai alguse Saksamaal 1920. aastal, algul vabavõimlemisena, kuid järk-järgult võeti kasutusele ka võimlemisvahendid, milleks olid pall, kurikad, hüpits ja tamburiin.
Uue tõuke sai võimlemisliikumine 1922. aastal Berliinis toimunud konverentsil „Esteetiline keha liikumine“, kus Heinrich Medau tegi esimesed katsed võimlemise süstematiseerimisel ning hakkas õpetama naisvõimlejaid läbi vahendiga kavade. Aastal 1929 asutati Berliinis Medau Kool, kus alustati uue ala liidrite õpetamisega ja võimlemist hakati kutsuma „modernseks võimlemiseks“.
Iluvõimlemine kui võistlusspordiala sai alguse endisest Nõukogude Liidust. 1949. aastal toimusid esimesed NSVL meistrivõistlused, kus ala nimetuseks sai kunstiline võimlemine.
1951. aastal loodi uus rahvusvaheline modernse võimlemise föderatsioon.
1952. aastal alustasid paljud Euroopa riigid võistluste korraldamisega.
1954. aastal võeti võimlemisvahenditena kasutusele hüpits, rõngas, pall ja lint. Kurikad lisati hiljem. Töötati välja vabakava reeglid, mille alusel oli võimalik õppida põhilisi võimlemiselemente.
1961. aastal ühineti Rahvusvahelise Võimlemisföderatsiooniga (FIG) ja 1963.aastal korraldati ka esimesed maailmameistrivõistlused Ungaris, Budapestis. 1967.a. lülitati võistlusprogrammi ka rühmkavad.
1984. aastal Los Angeleses sai iluvõimlemisest olümpiaala, kus osalesid ainult individuaalvõistlejad.
1996. aastal Atlantas osalesid olümpial ka esmakordselt iluvõimlemise rühmad.
Iluvõimlemine on spordiala, kus elegantsus ja liigutuste täpsus on valatud justkui kunstiteosesse. See on spordiala, millega reeglina tegelevad ainult naised, kuid harrastajate seas leidub ka mehi.
Iluvõimlemises on kombineeritud nii balletielemendid, võimlemine, tants kui ka vahendite oskuslik käsitsemine. Iluvõimlemine on harrastatav nii individuaalalana kui rühma koosseisus. Üksikvõimlejad käsitsevad korraga ühte vahendit, rühma puhul on korraga lubatud kasutada kahte liiki vahendit ühe kava jooksul.
Rühmvõimlemine on spordiala, mis põhineb harmoonilisele, rütmilisele, ökonoomsele liikumistehnikale. See on stiliseeritud, väljanduslik ja loomulik tervet keha haarav liikumine. Rühmvõimlemine on olnud rahvusvaheliselt tuntud alates 1996. aastast, mil Soomes toimus esimene Rühmvõimlemise Rahvusvaheline Turniir.
Rühmvõimlemise tegevust koordineerib Rahvusvaheline Rühmvõimlemise Föderatsioon (Internation Federation of Aesthetic Group Gymnastics – IFAGG), mille liige on ka Eesti Võimlemisliit.
Rühmvõimlemise rahvusvahelises võistlusprogrammis on ainult vabaharjutus, kus muusika ja liikumine moodustavad ühtse kunstilise terviku – võistluskavad on nagu väikesed jutustused. Rühmvõimlemise võistkond koosneb 6-10 võimlejast, võistluskava pikkus on 2.15 kuni 2.45 minutit. Rühmvõimlemises hinnatakse kava tehnilist raskust, kompositsiooni, artistlikkust ning kava tehnilist täitmist.
Ilu- ja rühmvõimlemine Elvas
Elvas andis ilu- ja rühmvõimlemisele uue hoo ja hingamise spordiklubi Airi asutaja, juht ja treener Airi Pärn. Aastal 1998. asutatud spordiklubi Airi on ka Eesti Võimlemisliidu liige ning näidanud ilu- ja rühmvõimlemises 25 aasta jooksul märkimisväärselt head edu ning tubli arengut. Spordiklubi loomise algusaastatest alates korraldas Airi Pärn liikumisrühmade võimlemisfestivali „Kõik algab sirutusest“, kus osalesid võimlemis- ja liikumisrühmad nii Elvast kui ka ümberkaudsetest koolidest ja lasteaedadest. Osalejate hulk aina laienes ning võimlemisfestivali „Kõik algab sirutusest“ loomupärane jätk oli Elva lahtised meistrivõistlused rühmvõimlemises 2008. aastal. See võimlemisvõistlus muutus iga aastaga aina populaarsemaks ning lisandus ka iluvõimlemise osa.
Tänaseks on Elva lahtised meistrivõistlused ilu- ja rühmvõimlemises osavõturohke ülevabariigiline kahepäevane võimlemissündmus.
Spordiklubi Airi võimlemisrühmad on jõudnud rahvusvahelistel võistlustel mitmel korral viie parema võistkonna hulka. Rühm Päikesekristallid on osalenud kolmel korral välisvõistlustel – Ungaris, Itaalias ja Taanis. Ungaris võideti oma võistlusklassis kuldmedalid, Itaalias ja Taanis saavutati väga tihedas konkurentsis kõrge viies koht.
Lisaks tublidele võimlejatele on spordiklubist Airi välja kasvanud ka arvestatav abiliste hulk treeneritöös. Mitmedki endised võimlejad hoolitsevad pühendumusega võimlejate järelkasvu eest Elvas.
Spordiklubi Airi edukamad
Spordiklubi Airi edukamaid rühmasid hetkel on SC Airi Junior Team koosseisus Mia Reilson, Mariliis Veemees, Laura-Liisa Pihlak, Sanne Liis Tarvis, Annabel Aavik, Emily Hermann, Lisette Sarapik. Rühma trenerid on Noella- Madleen Pärn, Airi Pärn, Helen Värno, Sandra Ivanov.
Rühma tulemused Juuniorklassis A grupis:
- 2019 Eesti karikavõistlused vahendiga rühmkavades 1. koht.
- 2019 Rahvusvaheline turniir Merepiiga 4. koht.
- 2019 Rahvusvaheline turniir Slonny Cup 1. koht vahendikavas.
- 2019 Rahvusvaheline turniir Slonny Cup 3. koht.
- 2020 Rahvusvaheline Mall Kalve Memorial Cup 4. koht.
- 2020 Rahvusvaheline turniir Miss Valentine Grand Prix eelvõistluse 8. koht.
- Elva Aasta Võistkond 2020
Iluvõimlemine ehk individuaalvõimlemine sai spordiklubis Airi hoo sisse 2001. aastal, kui treeneriks tuli endine tippiluvõimleja Alisa Jasnova.
Spordiklubi Airi edukaim iluvõimleja on hetkel Elis Leppik (sündinud 2007.a.), kes jõudis iluvõimlemises juuniorklassis A grupis väga heade tulemusteni ning võistleb eeloleval hooajal meistriklassis.
Tulemused juuniorklassis A grupis hooajal 2021/2022:
- Rahvusvaheline turniir Merepiiga rõnga – ja pallikava 2. koht, mitmevõistluses 4. koht.
- Rahvusvaheline turniir Noorus Winter Cup rõngakava 4., pallikava ja mitmevõistluses 3.koht.
- Rahvusvaheline turniir Miss Valentine Grand Prix rõngakava 11., palikava 9., mitmevõistluses 20. koht.
- Rahvusvaheline turniir Diiva Trophy rõngakava 6., kurikakava 9. ja lindikava 9. koht.
- Rahvusvaheline turniir Elegance Cup kurika- ja lindikava 8. ning mitmevõistluses 14. koht.
- Rahvusvaheline turniir Noorus Cup pallikava 4., lindikava 2. ja mitmevõistluses 5. koht.
- Eesti Karikavõistlused rõnga-, palli-, kurika- ja lindikava 10. koht ning mitmevõistluses 10. koht.
Spordiklubi Airi treenerid läbi aegade
Airi Pärn – aeroobika, jooga, pilates, rühmvõimlemine, iluvõimlemine.
Kristi Väljaots – aeroobika. Aeroobikakuninganna Tartu tiitlivõitja.
Tatjana Joosep – rühmvõimlemine, iluvõimlemine.
Karmen Orlovski – rühmvõimlemine. Kasvas rühmast SK Airi Kullaketrajad.
Noella-Madleen Pärn – rühmvõimlemine, iluvõimlemine.
Sirja Loktev – rühmvõimlemine, iluvõimlemine. Kasvas rühmast SK Airi Päikeselapsed.
Kertu Kasesalu – rühmvõimlemine, iluvõimlemine. Kasvas rühmast SK Airi Vikerkaarepiigad.
Alisa Jasnova – iluvõimlemine.
Marie Lintnermann – rühmvõimlemine.
Balletiõpetajad läbi aegade: Marika Aidla, Roberta Liinar, Sandra Ivanov, Helen Värno.
Tänasel päeval praktiseerivad treeneritööd SK Airi klubis sportlasena tegev Emily Hermann, Elis Leppik ja Mariliis Veemees.