Elva talimängud, suusatab Helve Riisalu (Hillep). Foto: Heino Mäesalu

Nii suviste kui ka talviste spordimängudega Elvas alustas 1955. aastal Elva rajooni spordikomitee esimehe kohale määratud Richard Anton.

Richard Antoni idee oli koos asutuste juhatajatega ja kohalike ametiühingumeestega organiseerida Elva linna I spartakiaad (kergejõustik ning suvealad). Juba sama aasta detsembrikuul ilmus ajalehes Uus Tee (Uus Tee 15. detsember 1955.a.) ka Elva linna talvespartakiaadi juhend. Aladeks olid suusatamine, kiiruisutamine, tõstmine, lauatennis, male ja kabe. Võistlustest sai osa võtta ainult arsti loa esitamisel, arstlikku läbivaatust toimetas kehakultuuriarstina 25aastane äsja Elvasse tööle asunud doktor Herold Saare.

Detsembrkuu lõpus tegi Elva rajooni spordikomitee teatavaks ka Elva rajooni 1956. aasta talviste spordimängude kava, kus esimene etapp oli kehakultuurikollektiivide esivõistlused, teine etapp külanõukogude esivõistlused ja kolmas etapp finaal Elvas. Võistlusaladeks olid suusatamine, kiiruisutamine, tõstmine, võimlemine, lauatennis, laskmine, male ja kabe.

Aastal 1976. said alguse Elva EPT kehakultuurikollektiivi eestvedamisel Elva Talimängud linna asutuste ja ettevõtete ning ümberkaudete valdade majandite osalusel.

Elva Talimängudel osalesid Elva EPT, Kommunaalettevõtete Kombinaat (Elva KEK), Elva Tarbijate Kooperatiiv (Elva TK), Elva Metsamajand (Elva MM), haridustöötajad, tervishoiutöötajad, Elva sovhoos, Rõngu sovhoos, Konguta sovhoos, Hellenurme kolhoos ja Nõo sovhoos. Võistlusaladeks olid suusatamine, uisutamine (kahel esimesel aastal), reesõit, laskmine, VTK talvine mitmevõistlus, välkmale ja -kabe ning mälumäng. Hilisematel mängudel tehti ka sõiduautode vigursõitu.

Lisaks sporditegevusele said kõik osalevad kehakultuurikollektiivid lisapunkte noppida veel taidluse alal. See talimängude kultuuriosa oli alati väga elamuslik, siin sai näha vägagi huvitavad ja originaalseid etteasteid.

Elva EPT alustatud talimängude korraldajateks olid edaspidi igal aastal järgemööda kõik osalevad majandid – ettevõtted.

Tihe konkurents esikohale alade kokkuvõttes oli Elva talimängudel alati Elva EPT ja Nõo sovhoosi vahel, kus paaril korral õnnestus visal Nõo sovhoosi võistkonnal tugeva Elva EPT ees ka võit ära võtta. Kuuendatel Elva mängudel 1981. aastal andis oma panuse Nõo sovhoosi võidukäiku ka tulevane olümpiavõitja Erika Salumäe, kes võitis VTK mitmevõistluse ja naiste 3km suusatamise. Erika Salumäe osales ka viiendatel Elva talimängudel, kus oli ülekaalukas võitja VTK mitmevõistlluses.

Suusaradadel olid Elva Talimängude kiiremad Elva EPT mehed Matti Mallo (ka VTK mitmevõistluses), Kalev Pulla, Lembit Abel, veteranidest Endel Remmet (ka VTK mitmevõistluses) , Peeter Kuku (Elva KEK). Naistest Helve Riisalu, Milde Kade, Tiina Rautsik (ka kiiruisutamine), Milvi Kapaun (ka VTK mitmevõistlus).

Elva EPT meeskond oli sageli võidukas ka reesõiduvõistlusel, kus tuli mitmel korral leppida aga ka teise ja kolmanda kohaga.

23. veebruaril 1985. aastal toimusid pidulikult Elva talimängude 10. juubelimängud (pühendatud Nõukogude armee ja sõjalaevastiku päevale), korraldajaks Elva Metsamajand.

1988. aastal oli Elva Talimängude korraldamisjärg taas Elva EPT käes. Seoses majandusliku ja poliitilise olukorra muutumisega Eestis jäid Elva 13. Talimängud viimaseks. Üldvõidu saavutas Elva EPT Nõo sovhoosi ja Hellenurme kolhoosi ees.