Markko Abel Zelluloosi keeglisaalis 2011. aastal. Foto: erakogu

Markko Abel

  • Eesti sportkeegli koondise liige aastast 1998.
  • Osalenud aastatel 1998, 2000, 2006–2023 sportkeegli MMil ning 2005, 2006, 2015, 2017 ja 2023. aastal individuaalsel MK-l.
  • Sportkeegli MK individuaalselt 9. koht 2006. aastal ja 5. koha jagamine 2023. aastal. (Eesti meeste kõrgeim koht MK võistlusel).
  • Aastatel 2000–2023 tulnud 34 korda Eesti meistriks. (kümme korda individuaalselt, kümme korda paaris, neli korda segapaaris, seitse korda meeskondlikult, kaks korda segatandemis ja üks kord sprindis).
  • Püstitanud aastatel 1996–2023 üksteist Eesti rekordit. Parimad tulemused: 120 viset 655 (Eesti rekord, 2016) ja 200 viset 1088 (Eesti rekord 1065, 2012).
  • Hetkel ettevõtja ning noorte treener.
  • EKR 4 kategooria sportkeegli treener.

Jalgpalliväljakult keeglisaali

Sündinud olen 31. augustil 1978. aastal Tallinnas. Sportkeegliga alustasin 1992. aastal, enne seda olin viis aastat käinud ujumistrennis. Aastal 1995 alustasin jalgpallitreeningutega Tallinna Sadama noortemeeskonnas ning mängisin hiljem Tartu Merkuuris, Tartu Tammekas ning Nõmme Kaljus. Kuna jõudsin äratundmisele, et jalgpallis jääb maailma tipp liiga kaugele, siis jätkasin sellega vaid oma lõbuks Tartu Ülikool FC Fauna meeskonnas. Põhirõhk jäi sportkeeglile.

2010. aastal liitusin Saksamaal 2. Bundesliiga klubiga Tus-Gerolsheim, mis õnnestus minu kaasabil tõsta esimese hooajaga kohe 1. Bundesliigasse. Seejärel mängisin veel neli hooaega Saksamaal kõrgliigas – kokku ~60 mängu.

Parimaks rahvusvaheliseks saavutuseks individuaalselt on 2016. aastal Novigradi MMilt 23. koht 64 osaleja hulgas. Koos Heret Otsaga saime Lezno MMil 5. koha Segatandem arvestuses.

Enese vormis hoidmiseks hakkasin tegelema suvel triatloni ning talvel suusatamisega. Parim tulemus on Tartu maratoni 145. koht. Triatloni vahetasin pärast põlvevigastust golfi vastu, mida olen nüüd harrastanud 12 aastat ja parimaks saavutuseks on EMV 20. koht 2019. aastal.

Püüan regulaarselt treenida mitmekülgselt kolm-neli korda nädalas. Elvas on selleks vapustavad tingimused.


Elvas on maailma tipptasemel keeglisaal

Mõte luua Elvasse keegliklubi teostus

Oma keeglisaal on olnud pikaaegne unistus – teha korralik saal, tutvustada ala, pidada võistlusi ning treenida tulevasi keeglitalente. Ühel hetkel hakkaski minema ettevõtluses nii hästi, et tekkis tahtmine asi ära teha. Olles tänaseks keeglit mänginud 30 aastat ning omades juuri Elvas, siis võimaluse tekkides oligi esimene mõte, et tagasi juurte juurde – Elvasse.

Elva Keegliklubi MTÜ sai paberile pandud 2013. aastal ning seejärel algasid krundi otsingud. Sobiva koha leidmine oli raske, kuna kõik head kohad olid erakätes. Kesklinna krundid lihtsalt seisid ja ootasid paremaid aegu. Õnneks leidsime tutvuse kaudu sobiva koha ning kuigi ka see omanik polnud huvitatud alguses müüma, veenis teda meie visioon Elva elukvaliteedi tõstmisest. Suur tänu Marju Arrasele sellise käigu eest. Käed sai löödud ning planeerimine Kesk 18 krundile võis alata. Kõik tundus liiga kallis ning kulukas, kuid hea sõber Tarvi Olbrei ütles, et viie aasta pärast oleme rahul, et nii odavalt saime. Aitäh selle julgustuse eest. Tänaseks on meil Elvas maailma tipptasemel saal koos väga hea restoraniga ning elukeskkond ka mõnusam.

Ala võeti Elvas hästi vastu. Eesmärgiks Eesti meistritiitlid

Maja polnud veel valmiski kui esimene võistlus Elva lahtised MV leidis aset 2019. aasta maikuus. Osales 94 võistlejat üle Eesti – sealhulgas ka üks osaleja Saksamaalt. Elva meistriks tuli Raiko Tigane, meie klubi üks asutajaliikmeid.

Kesk tänav oli remondis ning kuna avamiseni jõudsime alles 2019. aasta oktoobris, siis käis kogu suve tihe ala tutvustamine sõpradele ja tuttavatele. Klubi meeskonna tuumiku moodustasid Eesti koondislased Markko Abel ja Marko Muts. Põhitöö ala tutvustamisega Elva rahvale tegi ära Raiko Tigane.

Sportkeegel võeti hea meelega vastu ning 2019/2020 hooajal saime registreerida esiliigasse oma esimese meeskonna ja kõrgliigasse naiskonna. Esimene aasta oli edukas ning seitsme meeskonna koosseisus lõpetasid mehed teisena ning pääsesid läbi üleminekumängude kõrgliigasse. Seal tuldi 2020/2021 pooliku hooajaga neljandale kohale kaheksa meeskonna konkurentsis. Lisaks alustas esiliigas Elva teine meeskond.

2019. aasta lõpus alustasime ka noortetööga sportkeeglihuvilistele vanuses 10-18 aastat. Parimaks saavutuseks on hulk EMV medaleid 2021, 2022, 2023. aastast. Rahvusvaheliselt Jonathan Austa viies koht U18 MMilt ja Joosep Ainso kaks neljandat kohta U14 Maailma Karikalt Varazdinis, Horvaatias. Tänaseks on Elva keegliklubis treenimas 17 noort ning 30 täiskasvanut.

Eesmärk on viia nii meeskond kui naiskond EMV medaliteni ning sealt edasi Eesti meistriks. Naiskonna esimene edu oli 2022/2023 karikavõistlustel, kus saavutati hõbemedalid.

Kui esialgu oli tegemist puhtalt fanatismiga ning eesmärgiks seati, et ei peaks liiga palju peale maksma, siis täna näeme, et Elva Keegel ja resto kontseptsioon täitsa toimib. Ettevõtluseks klassikalises mõttes on seda siiski palju pidada, aga arvestades seda rõõmu ja mängulusti, mis keeglisaali pidamine endaga kaasa toob, on investeering olnud asjakohane. Ise oleme uhked, et rahvusvaheline keegliajakiri meie tegemisi märkas ja Elva keeglisaalile mitteametlikult maailma kauneima keeglisaali tiitli omistas.

Keeglitreeningutel osaletakse tavaliselt üks-kaks korda nädalas. Noortele lisandub veel ka üldfüüsiline treening. Elva keegliklubis on kolm paberitega treenerit Markko Abel, Tarmo Pent ja Marit Klein.

Eesti meistrivõistlustel osaleme kahe meeskonna ja kahe naiskonnaga. Tugevuselt kuulub Elva Keeglilubi liigade keskmike hulka.

Sportkeegli MM Elvas

Eestis on toimunud tänaseks üks Sportkeegli suurvõistlus milleks oli 2011 individuaalne Maailma Karikas Tallinnas. Sellest võtsid osa kõigi maade meistrid ning Eestil õnnestus sealt saada esimene tiitlivõistluste medal. Heret Ots võitis Eestile hõbemedali.

Teise suurvõistluste hõbemedali Sloveeniast Kranj linnast tõid Eestile U23 MMilt 2021 aastal Johanna Martinson ja Liilia Tõnisson tandemis.

Soov korraldada Eestis sportkeegli maailmameistrivõistlused 2022. aastal Tartus sai rahvusvahelise liidu poolt heakskiidu 2018 aastal. Seoses uue spordihoone valmimisega otsustasime aga korraldada maailmameistrivõistlused Elvas. Selle tarbeks paigaldati Elva spordihoonesse ajutiselt kaheksa rada ning Elva võõrustas kahe nädala jooksul ligikaudu 350 sportlast. Toimus vanuseklassi U18 mailmakarikavõistlus, U23 maailmameistrivõistlused ja täiskasvanute individuaalne MM sportkeeglis.

Olles ka ise kvalifitseerunud MMile, siis võistlemine seal osutus parajaks väljakutseks.

Kuna tuli tegeleda kõigi ettetulevate probleemidega alates radade ehitusest kuni sportlaste hambavaludeni välja. Lõpuks rajale pääsedes oli selge, et vaim on väsinud – tulemuseks 61 mehe seas viimane koht. Ehk siis parimaks tulemuseks MMilt jäi seekord sportlase vande andmine avamisel ning hilisemal auhinnatseremoonial osalemine autasustaja rollis.

Kokkuvõttes läks Elva MM igati korda. Oma panuse andis nii kohalik kogukond kui ka sportkeeglimängijad Tallinnast ja Tartust. Erilised tänud teile – Tarmo Pent, Karin Abel, Kerttu Abel, Raiko Tigane ja Eesti Veeremängude Liidu sportkeegli sektsiooni president Kaido Kirs.

Elva võistlust hinnati kõige paremini korraldatud MMiks läbi aegade. Meile tegi erilist rõõmu Heret Otsa saavutatud kuldmedal naiste sprindis, mis on Eesti esimeseks täiskasvanute MM medaliks.