Mihkel Ruut
- EM noorte klassikalises jõutõstmises pronksmedal 2016. aastal.
- Meeste MM lamades surumises hõbemedal 2017. aastal.
- Püstitanud 12 Eesti noorte rekordit ning Eesti Jõutõsteliidu parim noor 2017. aastal ja parim juunior 2018. aastal.
- Avatud klassi kaalukategooria -93 kg jõutõstmise Eesti meister.
- Spordiklubi M&M Strength treener Elvas.
Jõusport edeneb Elvas jõudsalt
Sündinud olen 9. aprillil 1999. aastal ning terve elu olen elanud Tartus. Põhikooli lõpetasin Tartu Katoliku Hariduskeskuses, keskkooli Hugo Treffneri Gümnaasiumis 2018. aastal. Põhikoolis oli kindel plaan, et lähen peale gümnaasiumi ajalugu õppima, kuid see idee hakkas gümnaasiumi lõpupoole vaikselt hääbuma. Hetkel on käsil Tartu Ülikoolis bakalaureuse viimane aasta, eriala kehaline kasvatus ja sport.
Esimesed kokkupuuted spordiga olid lasteaias, kus magamise asemel sai valida judo trenni. Koos perega käisime matkamas ja talvel suusatamas.
Jõutõstmine sobis kohe
Enne jõutõstmise juurde jõudmist sai katsetatud paljude spordialadega. Lasteaias judo, esimeses klassis korvpall, seejärel taekwondo, sõudmine ning vahepeal sai proovitud omal käel ka skatepargis rula ja tõukerattaga sõitmist.
Kuna teismelisena olin pigem ülekaaluline, siis väga hästi mulle ükski neist spordialadest ei sobinud. Kaheksandasse klassi minnes kutsus kunagine lasteaiakaaslane mind Tartu Ülikooli Spordiklubisse jõutõstmise trenni, mis koheselt ka meeldima hakkas ja millega olen nüüdseks tegelenud kümme aastat.
Gümnaasiumis tulid jõustõstmises põhilised saavutused ning tundus, et see on valdkond, millega soovin edasi tegeleda. Varasemalt võistlesin kaalukategoorias -120 kg ning olin pigem ülekaaluline, kuid kui noorte aastad said läbi, otsustasin kaalus maha võtta ning kuni tänaseni olin kaalukategoorias -93 kg. Just ilmselt see kaalulangetamise protsess andis tõuke, et soovin olla treener ning jagada oma teadmisi ja näha teistes seda emotsiooni, mis kaasneb millegi saavutamisega – olgu selleks sportlike eesmärkide saavutamine või iseenda heaolu tõstmine läbi liikumise.
Kaalukamad tulemused sportlaskarjääris on kindlasti noorte jõutõstmise Euroopa meistrivõistluste pronks ning lamades surumise maailmameistrivõistluste hõbe. Lisaks püstitanud 12 Eesti noorte rekordit ning olnud 2017. aasta Eesti Jõutõsteliidu parim noor ning 2018. aasta parim juunior. Lisaks avatud klassi kaalukategooria -93 kg jõutõstmise Eesti meister.
Toetajad, kiitus ja kriitika. Eeskujud
Vanemate tugi kogu sporditegemise jooksul on olnud väga oluline. Nii võistlustel käimine ja kaasaelamine kui ka rahaline toetus, mida sportimine nõuab – välisvõistlustel käimine ning pidev külmkapi täitmine.
Kindlasti on väga oluline ka sõprade ja perekonna heakskiit ja kaasaelamine.
Kes kriitikat ei talu, see tõenäoliselt spordis kaugele ei jõua. Kriitika algab juba esimestel treeningutel näiteks tehnika korrigeerimisest. Ka kiitust tuleb osata võtta vastu – nii mõnigi saavutab midagi juba sportlastee alguses ning kiitmine võib tuua kaasa uhkuse, mis aga juba vanarahvatarkuse järgi võib upakile ajada.
Närvisüsteemil on väga tugev roll ning eks ka see ole omamoodi andekus, mis spordis edule viib.
Treenerina on minu kõige suuremaks eeskujuks olnud omaenda treener Peep Päll. Kui vaadata eeskuju spordis üldiselt, siis selleks on ilmselt maadleja ja tõstja Georg Hackenschmidt, kes juba 19. sajandil tõestas, kuhu on võimalik oma jõupiire nihutada ning kuhu maailmaareenil jõuda, olles pärit Eestist.
Jõutreeningute klubis nii harrastajad kui rekorditemeistrid
Oma isiklik klubi, Spordiklubi M&M Strength, sai loodud koos hea sõbra, konkurendi ja treeningpartneri Mark Kihuga. Spordiklubi eesmärgiks on erinevate treeningute läbiviimine – jõutõstmine, klassikaline tõstmine, kulturism ja fitnes. Lisaks spordialaspetsiifilistele treeningutele ja võistlemas käimisele, oleme võtnud suuna ka personaaltreeningute andmisele, erinevate eesmärkidega treeningplaanide koostamisele ning toitumisnõustamise andmisele.
Meie klubisse kuulub ümmarguselt 30 liiget, kelle seas sportlasi erinevatelt spordialadelt ning ka tavaharrastajaid. Kui stereotüüpselt peetakse neid alasid pigem meeste omadeks, siis meie klubi puhul on domineerivamad hoopis neiud ja naised, keda üha enam treeningutega liitub ning kellel on suur huvi ka võistlemas käimise vastu. Treeningud toimuvad Elva Spordihoone jõusaalis. Spordiklubil on plaanis korraldada mitmeid jõutõstmise võistlusi ning käia õpilaste ja klubiliikmetega Eestit esindamas rahvusvahelistel tiitlivõistlustel.
Klubiliikmed ja õpilased, kes püstitanud Eesti rekordeid:
Eesti täiskasvanute meister klassikalises tõstmises ning arvukate noorte ja juunioride rekordite omanik Robert Põldoja.
Jõutõstmise Eesti noorte ja juuniorite kõigi alade ning avatud klassi jõutõmbe (200 kg) rekordite omanik ja noorte lamades surumise maailmameistrivõistluste pronks Marelin Jüriado.
Jõutõstmises kõigi alade Eesti noorte rekordite omanik Katriin Sildnik.
Jõutõstmises juuniorite Eesti rekordite omanik Eliise Oras.
Jõutõstmises noorte, juuniorite ja avatud klassi küki (150,5 kg) Eesti rekordite omanik Ana-Lina Perk.
Jõutõstmises Eesti noorte rekordite omanik Kadi Kertu Elias.
Mõtle läbi ja mine edasi. Oma pere loomine ja sport
Midagi kripeldama mul elus/spordis pole jäänud. Ma pigem ei ole seda tüüpi inimene, kes jääb kahetsema tehtut või tegemata jäänut. Tuleb suuta analüüsida seda, mis on olnud, teha vastavad järeldused ja vajadusel korrektuurid. Ühtlasi, olles vaid 24- aastane, loodan, et pikk elu on veel ees nii sportlase kui treenerina.
Oma pere loomine on tulevik. Elukaaslase leidmisega läheb kindlasti väga palju tähelepanu suhte arendamisele ning treenimine jääb esialgu tahaplaanile. Hiljem kui juba on kaaslasega ka kokku kolitud, siis tuleb leida kompromiss, millal teha oma treeningud ja millal pühenduda teineteisele. Omaenda treeningud on pigem liikunud õhtutelt hommikutele.
Nõuandeid sportimises
Mina soovitaksin proovida erinevaid alasid sest kõigi jaoks on olemas spordiala/liikumisviis, mis on sobilik ja pakub naudingut. Alustades ei ole vaja tunda end halvasti, et kõik teised on paremad ja karta seetõttu minna näiteks jõusaali. Kõik on kuskilt alustanud ning keegi ei ole sündinud tegijaks.
Mõistlik on oma eesmärgid paika panna, mis aitab sportimisel ja liikumisel kaasa – olgu selleks kindlad tiitlid või eesmärk endale rohkem meeldida ja olla tervislikum.
Luua võimalused tõstespordile Elvas
Olen üsna kehv spordijälgija – eks ikka olen veidi kursis, kui mõni Elva klubi sportlane teeb suurema saavutuse. Sporditegemise võimalused on praegu ja kindlasti ka tulevikus suurepärased väikse Eesti linna kohta. Uus spordihoone ja Elvat ümbritsevad metsad loovad võimalused nii proffidele kui ka tervisesportlastele.
Elva spordihoones on võimalik teha nii jõutõstmist kui ka kulturismi, aga klassikalise tõstmise tegemise võimalused pea puuduvad. Meie spordiklubi üks eesmärk on kindlasti suunata ja toetada Elva Spordihoone jõusaali arengut selles suunas, mis looks ideaalsed võimalused tõstespordi harrastamiseks, arvestades, et just raskejõustikualad on eestlastel kõige edukamad rahvusvahelisel tasemel olnud ajalooliselt kui ka tänapäeval.
Kui rääkida alade edukusest, siis pigem näen, et maailmas löövad läbi individuaalalad, mitte võistkonnad – seda nii Elva kohalikul tasandil kui ka Eestis üldiselt.