Rein Härmoja
- Eesti meistrivõistluste hõbemedal EPA käsipallimeeskonnas 1977.
- Tartu Rajooni Laste- ja Noorte Spordikooli direktor 1975 – 1981.
- Tartumaa Spordikomitee esimees 1984- 1995.
- Tartu rajooni käsipallitreener.
- Tartus 1984. – 1990. aastal Eesti käsipalli meistrivõistluste ja NL esiliiga meistrivõistluste korraldaja, peakohtunik ja peasekretär.
- Kuuste Kooli direktor 1995 – 2018.
- Tartumaa aasta õpetaja 2007. aastal.
Kuus aastat Elva spordikoolis – töö ja inimesed
Ville Oengo intervjuu 2014. aastal (lühendatud)
Minu sportlik saatus
Sündinud olen Vastse-Kuustes 8. juulil 1944. aastal. Sport meeldis mulle juba Ahja Keskkoolis, spordihuvi oli suur. Kõiki alasid sai proovitud. Samas koolis käis ka suusataja Hain Kinks. Tema oli natuke vanem ja vahtisin suu ammuli, mis Hain ja teised suuremad poisid spordis tegid. Keskkoolis oli mul kindel siht – saada ülikooli kehakultuuriteaduskonda ja juba 10. – 11. klassis pingutasin selle nimel.
Mingeid erilisi sportlikke saavutusi mul ei ole. Olen B ja A klassi Põlva meister kettaheites, kaugushüppes olin kolme parema hulgas. Ülikooli astusin ma kergejõustiku erialale, aga 1962. aastal oli tase niivõrd kõva, et kui mina hüppasin kaugust viis ja pool meetrit ning tõukasin kuuli 11 meetrit, oli see Eesti ulatuses „null“.
Minu kursusekaaslane Paavo Kõrge oli Eesti noorte meister kettaheites, tuntud tegelastest olid samal kursusel veel „Jõudi“ esimees Ants Arakas, meistersportlane vee-mootorispordis Valdo Loit, hilisem tuntud spordifüsioloog Teet Seene ja teised.
Aga siis tuli Eestisse uudse spordialana käsipall – väravpall, mille ala föderatsioon moodustati vist Viljandis 1960. aastal. Ülikoolis korjas õppejõud ja spordiklubi juht Valter Lenk keskpärasemad kergejõustiklased väravpalli mängima. Siis loodigi esimene Tartu Ülikooli väravpalli meeskond, kus mina olin kapten. Mängisime, kuni 1964. aastal võeti mind sõjaväkke. Tookord korjati kõrgkoolid noormeestest puhtaks. Meie aastakäik oli viimane, kes kõrgkoolist sõjaväkke võeti. Ühe aasta teenisin Usbekistanis, ehitusväeosas.
1967. aastal tulin ülikooli tagasi, kuid paljud ei tulnudki enam pärast ajateenistust edasi õppima. Lõpetasin 1969. aastal sportmängude erialal ja siis olid seal juba Aleksander Tammert, Tõnis Matsin ja teised. Mulle oli Sillamäele treeneri koht vaadatud, aga ma ei tahtnud Tartust ära minna. Tol ajal oleks muidugi Sillamäe super koht olnud. Nõukogude Liidu väravpalli koondised käisid seal treeninglaagrites, oli ujula ning treeningubaasid.
Tõnis Matsini soovitusel tulin Endla Peetsi juurde Tartu rajooni spordikomiteesse instruktoriks. Aasta pärast viidi mind Tartus Kalda tänaval asunud spordiühingu Jõud spordikooli direktoriks. Jõudi tegevus ja treeningrupid olid üle Tartu rajooni laiali – Kalev Pensa harrastas Puhjas tõstmist, Kukk oli kergejõustikutreener.
Olin ka Tartu rajooni väravpallitreener. Mängisin ka ise ning olime mõned aastad Eestis maanoorte arvestuses Kirovi kalurikolhoosi ning Viljandi järel paremuselt kolmandad. Eesti meistrivõistlustel saavutasime 8. koha. Kui ma 1975. aastal Elvasse tulin, siis mängisin paar aastat veel EPA väravpallimeeskonnas ja 1977. aastal saime Eesti meistrivõistlustel hõbemedali.
Elva spordikooliaastad
Elva spordikool oli ikka tõeline kool! Tõeline spordikool, kus oli üle 400 õpilase ning toimus tõsine tegevus. Tollel ajal oli Elvas neli põhilist spordiala – laskmine, kergejõustik, laske- ja murdmaasuusatamine ning jalgrattasport. Suur kisa oli alati, et miks ei ole Elvas suusahüppeid ja põhja kahevõistlust. Vellaveres oli isegi suusahüppemägi, mis oli aga valesti ehitatud, nii et hüpata oli ohtlik. Jutt oli, et Elvas on kontingenti ka vähe, et siia ei saa spordialasid üldse juurde võttagi. Oli see hirm, et uute alade jaoks ei jätku kontingenti. Laskesuusatamises olid mõned grupid ja mõned laskesportlased ka Nõos ning kergejõustikus tegeles Lähte koolis treener Harry Meier, kuuludes Elva spordikooli alla. Jüri Kalmus võttis jalgrattatreeningule lapsi ka Rõngust ja Puhjast. Kergejõustik oli siin hästi kõva enne minu ametisse asumist, laske- ja murdmaa suusatamises olid kõvad treenerid Heino Mäesalu ja Kalev Pukk. Elva koolis organiseeriti spordiklass ja mingi aeg tuli andekaid õpilasi üle vabariigi Elvasse. Kui asutati Otepää TSIKi osakond, siis enam Elvasse talente ei valgunud.
Kergejõustikus olid tublid tegijad Aleksander Menningu õpilased Irja Tatti, Mare Külv, 70 meetri odaviskaja Mart Sikk ja 80 meetri odamees Olavi Malts. Treeener Endel Pärn figureeris juhendajana Nõos ja Elvas, tema õpilane oli Lilja Nevvonen. Harry Meieri õpilane Rein Valdmaa saavutas edu pikamaajooksus, samuti kiirkäija Aivar Sapelkov, ka vasarapoiss Aivar Zogenpits. Harry Meier tegi tublit tööd, tal erilist valikut ei olnud, ta võttis kohalikke lapsi.
Võitlus laskebaasi eest
Laskmises oli enne mind ja ka minu ajal omaette fenomen treener Jaan Niinep. Spordiareenile tuli suur põlvkond häid laskesportlasi – Mati ja Agu Nigul, Ave Nigul, Peeter Teinfeldt, Heli Rass ja teised. Kuidas küll Jaan Niinep suutis hästi töötada! Tema õpilased olid Eesti koondises, püstitasid rekordeid. Hiljem Elva laskespordibaas niivõrd kõrgelennulist resultaati enam ei andnud. Kuigi ametis olid tublid treenerid Rein Virolainen ja Tõives Raudsaar.
Jahilaskmise ala Elva spordikoolis ei olnud. Lapsevanemate või põlvkondade pärandi kaudu tuli see jahilaskmine siia, „Jõudil“ oli seal ilmselt ka oma osa.
Eesti taasiseseisvumisel tahtsid kaitseliitlased laskebaasi üle võtta ja baasis oli siis nädalane karantiin. Seal kontrolliti oma töötajate kotte ja nad tahtsid kohe päevapealt, et kõik relvad neile ära antaks. Tallinnast tuli aga selle tegevuse lõpetamise korraldus. Tolleaegne kaitseminister Hain Rebas andis vastava käsu. Et kaitseliit ei tohi niimoodi lasketiiru üle võtta. Siis oleksid kõik relvad ja kogu lasketiir läinud kaitseliidu käsutusse. Aga igavene suur sõda oli, kui me seal laskebaasi eest võitlesime. Lasketiiru sättis ennast juba valvama mingi ülbe tegelane, vist Kütt oli ta nimi, ta sõitis ennast hiljem autoga surnuks.
Jalgrattasport ja suusatamine
Mäesalu ja Pukk olid ise suusatamisega tegelnud ja treeneritena väga tublid mehed. Nende õpilasi murdmeesuusatamises olid näiteks Artur Hunt ja Matti Mallo. Kuid minu ajal ei olnudki nagu enam murdmaameeste treenerit, Helve Riisalu oli tüdrukute treener. Siis tekkiski Elvasse laskesuusatamine. Spordiühingu Dünamo liini pidi, seal oli suusasport kõvemal järjel. Kõigepealt oli Sulev Kirsimägi siin laskesuusatamise treener.
Jalgrattaspordist teab treener Jüri Kalmus, mis mina seal enam räägin. Jüri Kalmuse puhul ilmneb tohutu suur töökus, tohutu suur pühendumus. Kogu oma 50-aastase treeneritöö vältel ei ole ta kunagi puhkust võtnud. Lisaks suured teadmised – ta on ennast pidevalt koolitanud ja täiendanud, harinud. Hea kannatlikkus – kui palju tal treeningutelt neid õpilasi läbi on käinud… Poisse ja tüdrukuid. Kõigiga on ta tegelenud. Kui palju vaeva on ta näinud. Mul on siiamaani Jüri Kalmuse ees südametunnistuse piinad, et ma ei saanud teda piisavalt aidata. Jüri läks võistlustele, jälle oli transporti vaja. Oli vist ükskord Põltsamaal, kus Jüri Kalmuse õpilased võitsid jälle Eesti meistrivõistlused ära ja seesama ninaga buss pidi neile järgi minema, kuid bussijuht helistab, et tal on buss katki! No, mina helistan Jürile, et buss katki ja ma mitte kusagilt bussi ei saanud. Ja kuidas ta need poisid sealt võistlustelt jalgratastega ära tõi, ma ei tea tänase päevani!
Kahevõistlus ja Tõnu Haljand
Talispartakiaadideks tehti otsus, et lisaks suusatamisele on Elvasse vaja ka suushüppeid ja põhja kahevõistlust. Eestis ei olnud spetsialiste eriti võtta, kuulasime ja otsisime. Ja järsku 1978. aastal astub uksest sisse – Tõnu Haljand! Niisuguse jutuga, et tema tuleb siia tööle, tema leidis endale elukaaslase Elvas. Tal vist olid elus omad asjad natuke sassi ka läinud. Sest et ta oli „Dünamo“ üleliidulise koondise treener ja ka Eesti NSV „Dünamos,“ aga… Kui ta 16aastaselt sportlaseteed alustas ja Nõukogude Liidu koondisse pääses, ei tarvitanud üldse alkoholi, oli absoluutne karsklane, kuid õpetati mõnede vanemate sportlaste poolt aeg-ajalt napsutama. Tõnu Haljandil tekkisid need probleemid. Siis ta tuli Elvasse.
Meie võtsime ta muidugi heameelega tööle ja alates 1979. aastast algabki see suusahüpete-kahevõistluse ajalugu. Esimesel sügisel Tõnu Haljand tegi laululava kõrval künkalt harjutusi ning samal talvel Eesti meistrivõistlustelt üks tema C-klassi poiss tõi juba Elvasse medali! Ja siis me hakkasime seda suusahüppe mäge ehitama. No, sellest ilmus vist 1980. aastal „Edasis“ ka Mart Kadastiku artikkel. Põhimõte oli: Tõnu Haljand – treener, ehitaja, organisaator! Minu ülesanne oli materjaliga kindlustamine. Lenini sovhoosis töötas Rein Kuku, kes organiseeris sealt palgid siia, millest saime talad. Projekteerimisel aitas legendaarne kahevõistleja Raimond Mürk. Siis me otsisime siit ümbertringi need lauad ja Tõnu Haljand ehitas koos poiste isadega – Janno Perve ja Rain Pärna isad olid ja veel siin neid mehi. Nemad muudkui ehitasid ja mina tõin materjali ja ükskord oli see suusahüppemägi valmis.
Tõnu Haljandi treeningrühmast hakkas tulema häid noorsportlasi, Eesti meistreid ja medalivõitjaid: Rain Pärn ja Janno Perv tulid kohe esile ja siis tuli Ago Markvardt – eriti kõva mees.
Tõnu Haljandil oli talenti ja head silma kohe andekaid lapsi üles leida. Ta oskas panna inimese elama. Teda austati. Olin Kavgolovos ühel noorte karikavõistluste etapil koos Tõnu Haljandiga ja need Nõukogude Liidu kahevõistluse tegelased, koondise mehed, niisamuti ka poolakad ja tšehhid – kõik tundsid Tõnu Haljandit ja kõik austasid teda. Ta oli nii väga populaarne.
Kord küsisin tema tublide kasvandike kohta, et kas need olid sul kõige andekamad poisid? Ütles, et ei olnud – kõige andekamad poisid olid Valdur Borni pojad. Aga vana Born viis oma pojad treeningult ära, sest ta kartis, et hukka lähevad. Aga treeninglaagris Otepääl oli niimoodi, et kõikidel treeneritel on probleem, et poisid ei tule õhtul mõistlikul ajal koju, lähevad pidusse või hulguvad. Aga Tõnu Haljandil oli niimoodi, et Tõnu käis ise väljas, aga poisid olid kodus kõik! Vaat, niisugune fenomen. Poisid hoidsid oma treenerit. Nii et Tõnu Haljand oli suur epohh Elva spordi ajaloos.
Ülim hetk oli see, kui Tõnu Haljandi poiss Ago Markvardt 1994. aasta Lillehammeri taliolümpiamängudel kahevõistluse suusahüpped ära võitis. Siis kogu Elva linn ümberringi kajas ja kõlas – kõik helistasid ja arutasid. Ja möll käis Elva peal. Murdmaadistantsil sai viienda koha, aga oli ikkagi üks nende olümpiamängude tippmehi ja elvakatel oli rõõmu laialt.
Elva spordikooli maja Otepääl
Otepääl on praegu üks Elva spordikooli maja asukohaga Mäe tänava ja Valga maantee nurga peal. Mäesalu ja Pukk olid ajanud asja niikaugele, et seal olid seinad püsti ja katus peal, muu osa oli tegemata. Kui mina tulin spordikooli, siis esimene asi oli selle maja valmimine. Nägin päris palju vaeva, et see valmis saada. Tol ajal oli ehitajat raske saada. Ehitas valmis Tartu KEK, kus juhataja oli Kaarel Kasemets, kes pani säärase klausli, et pool maja KEKile. Meie Elvas sellega nõus ei olnud. Läksin Tartu rajooni täitevkomitee aseesimehe Arved Ansperi juurde, et niisugune lugu on, et seda niimoodi teha ei saa. Ja Arved Ansper andis käsu eraldada see maja tervenisti Elva spordikoolile.
Elva laskesuusatajad on saanud kogu aeg seal olla, Rein Pedaja laskesuusatajad on ju ridamisi Eesti koondises. Matti Mallo on käinud kütmas. Tõnu Haljandi poisid on selles majas olnud kõik oma treeninglaagrid.
Ega nii mõnedki teised sportlased tahtsid sinna „sisse murda“. Mäletan, et Hain Kinks tahtis oma suusatajatega ja me tülitsesime. Aga me ei allunud kellelegi, me olime ise peremehed.
Elva spordikooli direktor olin aastani 1981. Sel aastal tuli Tartu rajooni haridusosakonna juhatajaks Toomas Samm, kes kutsus mind Tartusse tööle. Minust sai haridusosakonna inspektor ja ametiühingu esimees aastani 1984. Siis läks rajooni spordikomitee esimees Endla Peets pensionile ja minust sai tema mantlipärija. Kümme aastat töötasin seal ja 1995. aastal läksin Kuuste Põhikooli direktoriks.
2018. aastast olen pensionär.
Hüpped üle oma varju
Mart Kadastik, „Edasi“, 23. jaanuar 1980, lk. 8.
Elvat on aeg-ajalt ikka spordilained kastnud. Üksvahe oli moes laskmine, siis suusatamine, seejärel leiti, et paugutamisest ja lumes sumamisest üksi on vähe ja nii sai jalad alla laskesuusatamine. Varsti meelitas treener Jüri Kalmus pooled Elva poisid jalgratastele, tagajärjed peaksid teada olema – hulk meistersportlasi ja tohutu rattavaimustus. Jüri Kalmusel näib jätkuvat Richard Antoni püsivust. See 71-aastane mees ajas ja valas tänavu 27. aastat järjest Arbi järvele uisuraja. Lootes, et sillamäelased vastu ei vaidle, väidame: Elvas on praegu Eesti ainus täispikk (333 m) uisurada.
Sellisesse kohta, kus on ilus järv, männimets ja vaikus, tullakse alati lootustega. Ent tihtipeale on siit pagetud enne, kui männid kõrvus kohisema on jõudnud hakata. Nüüd proovib Elvas oma iseloomu rahvusvahelise klassi meistersportlane Tõnu Haljand. Juba teist aastat töötab ta rajooni lastespordikooli treenerina.
T. Haljand: „Poisse sugeneb nagu seeni pärast vihma. Treeningurühma pääsuks peame hakkama konkursse korraldama – kõigile soovijaile ei jätku suusavarustust.“
Alustati, nagu ikka, tühjast kohast. Õigemini mäenõlvast Kalda tänavas, viisteist aastat tagasi oli seal hüppemägi asunud. Et asi uuesti üles võtta, tuli süvendada ja tasandada maandumisnõlv, ehitada uus hoovõturada. Trampliini taastamist teostas Tartu rajooni REV-i Elva jaoskond – nõnda võiks ametikeeli kokku võtta (eks REV ise tea, mitu töömeest aasta jooksul objektil käis). Abi eest tasub tänada EPT Elva osakonda, Elva metsamajandit, Lõuna Kõrgepingevõrkude Elva jaoskonda, Elva kommunaalkombinaati, Lenini-nimelist sovhoosi, lastevanemaid ja spordikooli õpilasi.
4. jaanuaril sooritas ehituse töödejuhataja, brigadir, meister ja tööline Tõnu Haljand avahüppe. „Pidin ikka ise järele proovima, kas ehitus kõlbab. Hüppe pikkus oli ehk 17-18 meetrit.“
Nii lühikest õhulendu pole Tõnu Haljand täismehena vist kunagi teinud. Aga rõõmu jätkus sellest kauemaks kui pärast kümmet 80-meetrist hüpet. Ainuüksi see, et Elvas saab nüüd jälle suuskadel hüpata, tähendab asja eestvõtjale hüpet üle oma varju. Niivõrd erandlikeks on muutunud säärased spordirajatised, ehkki nende maksumus (kaheksa tuhande rubla ringis) ei tohiks kelleski peapööritust tekitada.
Elva hüppemäe võimsuseks planeeriti 23 meetrit. Kuid juba avavõistlusel nihutati mäerekord meetri jagu kaugemale. Kanged olid neil võistlustel ka Elva poisid, poolteist aastat treeninguid ja 7-8 meetri pikkusi hüppeid madalamalt nõlvalt olid hirmu peletanud. Omavanuste seas sai 9-aastane Ago Markvardt 9., 13-aastane Aldo Kuusma 10. ja 15-aastane Ilmar Ala 7. koha. Veelgi edukamad olid elvalased möödunud nädalavahetusel Otepääl TSIK-i karikavõistlustel. Suusahüpetes oli vanematest poistest Aldo Kuusma 4., Janno Perv 10. ja Rain Pärn 12. Kahevõistluses päris Aldo Kuusma teise, Janno Perv kuuenda ja Rain Pärn kümnenda koha. Nooremate poiste seas olid Toomas Born ja Ago Markvardt hüpetes teine ja kolmas, kahevõistluses said nad koguni kaksikvõidu. Meeskondlikult lõpetas Tartu rajoon Tallinna Lenini rajooni järel ning Valga ja Võru ees teise kohaga.
Tõnu Haljand: „Meil harjutab ka 15-16 aastasi poisse, nemad küll rohkem oma lõbuks. Et kuhugi välja jõuda, peaks alustama juba 10-aastaselt. Kellest saab kahevõistleja, kellest suusahüppaja, kellest ei saa midagi – see selgub hiljem.“
Rajooni lastespordikooli direktor Rein Härmoja: „Tõnu Haljand on treeneriks sündinud talent ja fanaatik. Ainult sellised mehed löövad läbi. Meilt on küsitud, misjaoks on Elvas korraga vaja suusahüpetega tegelda. Arvan, et ainuüksi Tõnu Haljandi Elvasse tulek seletab kõik.“
Kes on kuulnud ja lugenud, et päris õiged suusahüppajad lendavad üksteise järel 150 meetri kaugusele, see võib 24-meetrise õhulennu üle muidugi muiata. Ent tasub esmalt endal selle tillukese hüppemäe tippu ronida ja sealt alla vaadata – ega ikka kisu alla sõitma.
Tõnu Haljand: „Igaüks on algul hirmu tundnud. Aasta otsa harjutame, enne kui hüppetorni ronime. Selles suusahüpete võlu ongi, et kõik sellega hakkama ei saa – peab jätkuma iseloomu ja tahtejõudu. Iga hüpe kasvatab seda.“
Praeguseid ilmasid kasutades teevad Tõnu Haljandi poisid iga päev 15-18 hüpet, nädalas tuleb kokku üle 100 hüppe. Kui paigaldatud laternatesse vool jõuab ja hoovõturada kunstkatte saab, siis on võimalik treenida ka pimedal ajal ja suvel. 1956. aasta taliolümpiamängudel käis Uno Kajak, 1968. aastal võistles olümpiaradadel Tõnu Haljand, 1980. aastal saab selline au osaks ehk Fjodor Koltšinile. Seega jätkub Eesti suusatajail jõudu täpselt nii palju, et iga 12 aasta tagant end olümpiamängudel ilmutada. Miks ei võiks see ilmutaja 1992. aastal olla mõni tänane üheksa-aastane Elva koolipoiss?