Katriin Sildnik
- Euroopa meistrivõistlustel Tšehhis 2022. aastal noorte neidude kaalukategoorias -52 kg kokkuvõttes hõbemedal ning hõbemedalid üksikaladel.
- Klassikalise jõutõstmise noorte Euroopa meistrivõistlustel 2022. aastal Poolas kaalukategoorias -52kg kolm pronksmedalit: kogusummas ning kükis ja jõutõmbes.
- Eesti meister jõutõstmises naiste kaalukategoorias -52 kg 2022. aastal.
Elva neiu nopib medaleid ja püstitab rekordeid jõutõstmises
Minu lapsepõlv on olnud igati õnnelik ja ma olen ülimalt tänulik oma uskumatult toetava pere eest. Minu lugu algab 1. jaanuaril 2004 Tartu haiglas, tähistades minu, nüüdseks 19-aastase seiklusliku teekonna algust. Olin väga rõõmsameelne laps, meeldis uusi asju avastada ja igalpool ringi käia. Loodus oli minu muusa ning tänu vanavanemate maakodule sain hästi palju ka looduses seigelda. Olin hästi aktiivne, liikusin palju ringi, mingil hetkel olid mul isegi vist silmapaistvad kõhulihased väiksena – see annab tõestust enda nooruslikust jõulisusest.
Alustasin 2012 . aastal õppimist Elva Gümnaasiumis. Ehkki koolis olin küll algul vaiksemapoolne, säras mu akadeemiline võimekus eredalt ja järjepidevalt heade hinnetega. Mulle väga meeldis seal õppida, see õhkkond, klassikaaslased ja õpilased olid väga toredad sellest on palju häid mälestusi. Lisaks käisin ka paljudel bioloogia olümpiaadidel ja vahel saavutasin nendel ka häid kohti. Kuid kui keskkool jõudis oma haripunkti, läksid õppeained aga raskemaks. Minu ajakava oli võistluste, reiside ja aeg-ajalt haigushoogude keeris, mis kahjuks takistas koolis käimist. Kahetsen, et ei osanud oma aega õigesti kasutada. Olen õppinud ja õpin jätkuvalt oma vigadest, väljudes igast väljakutsest veelgi tugevamalt kui varem.
Tantsulavalt jõusaali
Esimest korda puutusin kokku sellise spordiga nagu hip-hop tants aastal 2017. Vanemad on olnud alati toetavad kõikide hobide ja trennide suhtes mille üle mul on väga hea meel. Tantsisin Elva RNstuudios paar aastat. Käisime nii Eesti kui ka välismaa võistlustel ning kõik need kogemused olid vägevad ja meeldejäävad. Pärast seda leidsin aga 2021. aastal jõutõstmise. Olin juba kaua aega tahtnud saada massi juurde ja mõtlesin, et kõige parem viis selleks oleks jõutõstmine. Algselt kimbutas mind hirm, kartes, et võin kasvada jõusaalis samasuguseks nagu kõik need hästi lihastes kulturistid. Olin võidelnud, enne seda spordiala proovides, anoreksiaga, mis muutis mind murelikuks nii kaalutõusu kui ka lihasmassi kasvatamise pärast.
Kindla peale oli jõutõstmine õige valik. See kasvatas mu enesekindlust, tegi mind rõõmsamaks, tervislikumaks. Lisaks kõigele muule avas see ukse kohtuda sarnaselt mõtlevate inimestega, rikastades minu teekonda kujuteldamatul viisil. Alguses oli väga hirmuäratav, aga samas ka vägev näha, kui tugevad teised jõutõstjad olid – aga see just motiveeris mind.Õppida esimest korda õiget vormi kükkimisel, jõutõmbes ja teistes harjutustes oli algul natuke kohmetu kogemus, aga niipea kui sa lõpuks aru saad, kuidas õigesti neid harjutusi teha, siis sealt edasi läheb kõik ülesmäge. Oled õnnelik iga uue kilo eest mis sa tõmbele lisasid, vaikselt nägemas füüsiliselt arengut ja ka vaimselt. Oli raske saada üle mentaliteedist, et ei pea end näljutama ja hoopis peaksin sööma. See võttis kaua aega, aga lõppude lõpuks sain aru, et toit on meie energia, mis annab sulle jõudu, rõõmu ning seda ei peaks kartma.
Tugev vaim ja distsipliin viivad sihile
Minu vanemad on suurema osa võistlustel mulle kaasa elanud, alati toetanud ja soetanud vajalikku varustust spordi jaoks kui vaja. Nende tugi on olnud väga suur. Algul mõned lähedased arvasid, et see jõutõstmine on liiga ohtlik, aga tegelikkuses ei ole, kui õige vormiga asju teha.
Jõutõstjate rahvas on uskumatult kokkuhoidev ja igati toetav. Me ei ole lihtsalt meeskond – me oleme ühtehoidev perekond ja oleme üksteisele alati olemas. Meie trennid on alati põnevad ning mis teeb need põnevaks on just igaühe motivatsioon ja energia ületada omi piire ja anda endast 110 protsenti.
Vaimselt pead olema tugev ja pidama distsipliini endaga. Kui muutud nõrgameelseks ja annad kergelt alla, siis see sport pole mõeldud sinu jaoks. Kui sport oleks kerge, siis teeksid seda kõik. Vaimselt pead olema valmis, et alati ei lähe trennid nii nagu sa tahtsid. Mõni päev võid tunda end täitsa nõrgalt. Või pole üldse tahtmist ega viitsimist täna trenni minna. See on sellepärast, et ajule meeldib olla komforttsoonis, aga meie peame ise sellest välja astuma ja lihtsalt jõusaali sisse minema. Just kasvõi sellest imepisikesest sammust piisab, et olla rohkem motiveeritud treenima. Lisaks on kriitikat alati vaja, see viib meid edasi. Võibolla minu vorm mingi kindla harjutusega ei ole õige, ja võib potentsiaalselt mind tulevikus vigastada. Või mõnikord lihtsalt muuta mingit väikest asja tõmbe juures, et minu võimalused tõmbes tugevamaks saada oleks suuremad.
Rekordid tulevad, eesmärgid on kõrged
Õpingute ja sportimise sidumine on olnud väga raske. Sport tegi õppimise raskemaks, vahepeal ei suutnud keskenduda ka treenimisele. Trennid on mahurikkad, umbes kolm tundi vähemalt ja vahel lihtsalt ei olnud aega piisavalt õppida.
Kõige kaalukamateks tulemusteks praegu pean kohti Euroopa/Maailma meistrivõistlustel või rekordite püstitamist Euroopa tasemel.
Oma esimesel rahvusvahelisel võistlusel 2002. aasta maikuus Tšehhis Euroopa meistrivõistlustel jõutõstmises õnnestus võita noorte neidude (2004. aastal ja hiljem sündinud) kaalukategoorias -52kg kolme ala (lamades surumine, kükk ja jõutõmme) kogusummas hõbemedal. Lisaks sellele saavutasin ka igal üksikalal hõbemedali. Võistlejaid oli meie vanuseklassis seitsmest riigist, Eesti võistkond (Katriin Sildnik, Marelin Jüriado ja Pille Pihlik) saavutas Ukraina ja Poola järel kolmanda koha.
Sama aasta novembrikuus Poolas toimunud klassikalise jõutõstmise Euroopa meistrivõistlustel püstitasin kõigil kolmel võistlusalal Eesti rekordeid. Kükis saavutatud 102,5 kg oli minu isiklik rekord ja Eesti noorte rekord kaalukategoorias -52 kilo. Lamades surumises ületasin Eesti rekordi viie kiloga (tulemus 62,5 kg) ning jõutõmbes sain kirja 132,5 kilo, mis ületab senise Eesti rekordi 2,5 kiloga. Kogusummarekord paranes ühe võistlusega kümne kilo võrra ning uus rekord on 297,5 kilo.
Kui rahvusvahelistel võistlustel olen kindlustanud teisi ja kolmandaid kohti, siis ihaldatud esikoht on jäänud tabamatuks. Sellegipoolest loodan, et ühel päeval seisan uhkusega poodiumil, esindades Eestit meistrina.
Minu suurimateks eeskujudeks jõutõstmises on ei keegi muu kui minu treener Karmen Kaljula ja paljud teised maailma tipptegijad sellel alal nagu Panagiotis Tarinidis ja Evie Corrigan. Karmen on olnud imeline treener, kellel on nii palju teadmisi. Tema visadus on aukartustäratav ja tahan peegeldada seda sama sihikindluse taset.
Jõutõstmisel on Elvas tulevikku
Kui soovid proovida jõutõstmist ja varasemalt pole jõusaaliga kokku puutunud, siis kindla peale soovitan algul võtta endale treener. Treener saab näidata sulle ära, kuidas harjutused töötavad nii, et sa ka tegelikult tunneksid oma muskleid töötamas ja oleksid endas kindlam. Sellega õpite lisaks optimeerima oma maksimaalset jõudu ja vigastusvõimaluste vähendamist. Vanematele soovitan lihtsalt harida ennast sellel teemal ja toetada oma lapsi enesearendamises.
Ausalt öeldes pean tunnistama, et pole jõudnud jälgida meie Elva spordialade käekäiku, aga tean, et paljud noored siin on väga tegusad. Ma usun, et siinsed sporditegemise tulevikuvõimalused on suured. Meie linnal on pakkuda palju erinevaid sportimisvõimalusi, mis annab laialdase valiku nooretele enese arendamiseks ja usun, et neid trenne tuleb ka rohkemgi tulevikus. Kindla peale on Elvas tulevikku ka jõutõstmises. Praegu on meil kaks jõudsalt arenevat jõutõsteklubi – M&M Strength ja SK Jõusport, mis on pühendunud igas vanuses jõutõstehuviliste juhendamisele. Need klubid annavad tunnistust kasvavast huvist ja potentsiaalist jõutõstmise vastu meie linnas.
Tulevikulootus Katriin Sildnik saavutas Poolas noorte klassikalise jõutõstmise Euroopa meistrivõistlustel 25. novembril 2022 tugevas konkurentsis kolmanda koha ja purustas Eesti rekordeid. Kehakaalus +84 kilo triumfeeris Euroopa meistrina Marelin Jüriado.
Elva gümnaasiumi 10. klassi neiu on tegelnud jõutõstmisega napilt kaks aastat. Oma esimeselt klassikalise jõutõstmise EMilt naasis piiga koguni kolme medaliga. Kaalukategoorias 52 kg võitis ta lisaks kogusummamedalile pronksi nii kükis kui ka jõutõmbes.
„Katriin alustas minu käe all treenimist käesoleva aasta suvel, sooviga saavutada arengus kõrgem tase,” räägib 18aastase sportlase treener, hiljuti jõutõstmise MMil neljandaks tulnud Karmen Kaljula.
Edukas tandem on suutnud kõiki kolme tõstet oluliselt edasi arendada. „Suure osa tööst teeb Katriin iseseisvalt ära, juhendamine ja tagasiside andmine toimub veebi kaudu. Treenerina on keeruline nii tulemusi tagada, kuid tänu Katriini töökusele ja tahtejõule on see võimalik. Kui tahet jagub pikemaks ajaks, jõuab ta sel spordialal väga kaugele,” kiidab treener õpilast.
Võistlushommik algas keeruliselt. „Pidin paari tunni jooksul saama kehakaalu 600 grammi madalamaks. Kaalulangetamise tõttu valisime esimese tõsteviisi puhul kindlamad raskused, kükis jäi kindlasti varu sisse,” tõdeb Katriin.
Kükis oli lõpptulemus 102,5 kilo, mis tähistab nii jõutõstja isiklikku tippmarki kui ka Eesti noorte rekordit kaalukategoorias 52 kilo.
„Lamades surumises tegime õiged valikud ja kogusime kogusumma jaoks olulised kilogrammid. See andis võimaluse mängida jõutõmbes Ukraina tõstja üle. Ta oli sunnitud kolmandal jõutõmbe katsel minema eelnevat katset 12,5 kiloga ületama.”
Teises tõsteviisis ehk lamades surumises sai Katriin kirja 62,5 kilo ja uuendas Eesti rekordit viie kilo võrra. Jõutõmbes oli tema tulemus 132,5 kilo, mis on samuti Eesti rekord ja ületab senise tippmargi 2,5 kiloga. Kogusummarekord paranes ühe võistlusega kümne kilo võrra ning uus rekord on 297,5 kilo.
Oma panuse annab treenerina ka Margus Silbaum, kes kommenteeris võistlust lühidalt, aga tabavalt: „Katriin näitas hambaid ja võitis kolm medalit.”
Deivil Tserp, Õhtuleht
3. mail 2022. a. Tšehhis Pilsenis toimunud Euroopa meistrivõistlustel jõutõstmises võitis Elva Gümnaasiumi kümnenda klassi õpilane Katriin Sildnik noorte neidude (2004 ja hiljem sündinud) kaalukategoorias 52 kg hõbemedali! Lisaks kogusumma hõbedale ka kõigi üksikalade hõbedad.
Katriin kükkis 112,5 kg, mis on ühtlasi ka uus isiklik ja ka Eesti noorte ja juunioride rekord. Lamades surumises jäi tulemuseks 55 kg, kolmandal katsel jõudis 62,5 kg üles suruda, kuid katse väikese tagasivajumise tõttu ei lugenud – see oleks olnud samuti uus Eesri noorte ja juunioride rekord. Jõutõmbes tulemuseks 130 kg, mis uus Eesti noorte rekord ning sellega ka ka uus kogusumma Eesti noorte rekord.
Katriin treenib klubis M&M Strengt treenerite Mihkel Ruut ja Mark Kihu juhendamisel. Katriinile oli see esimene rahvusvaheline jõuproov.
Noorte neidude seas oli võistlejaid 7 riigist ning Ukraina ja Poola järel tuli Eesti noorte naiste võistkond 3. kohale – koosseis Katriin Sildnik, Marelin Jüriado, Pille Pihlik.
8. oktoobril 2022 Tartus toimunud Eesti meistrivõistlustel jõutõstmises naiste 52 kg kategoorias saavutas esikoha Katriin Sildnik tulemusega 287,5 kg (100, 57,5, 130)