Triatlon on spordiala, mis koosneb kolmest alast – ujumisest, jalgrattasõidust ja jooksust.
Triatloniga tegelevaid sportlasi nimetatakse triatleetideks. Esimene triatlonivõistlus peeti 1974. aastal San Diegos USA-s, korraldajateks ameeriklased Don Shanahan ja Jack Johnstone.
Rahvusvaheline Triatloniliit ITU loodi 1989. aastal Prantsusmaal ja samal aastal peeti ka esimesed maailmameistrivõistlused. Triatloniliidul on 87 liikmesriiki ja peakorter asub Vancouveris.
Olümpial võistlesid triatleedid esimest korda Sydneys 2000. aastal.
Triatloniga seotud spordialad on duatlon, kus aladeks on jooks -jalgrattasõit – jooks; talitriatlon, kus joostakse, sõidetakse maastikurattal ja suusatatakse. Lisaks veel aquatlon, kus aladeks on ujumine ja jooks ning aquabike – ujumine ja jalgrattasõit. Kõigil mainitud spordialadel peetakse ka tiitlivõistlusi.
Traditsioonilist triatloni alustatakse ujumisega, jätkatakse jalgrattasõiduga ja lõpetatakse jooksuga.
Sandard- ehk sprindidistantsi pikkus on ujumises 750 m, jalgrattasõidus 20 km ja joostakse 5 km.
Põhi- ehk olümpiadistantsil on ujumine 1,5 km, jalgrattasõit 40 km ja jooks 10 km.
Pikkadel distantsidel ujutakse 2-4 km, sõidetakse rattaga 50-180 km ja joostakse 15-42,195 km (maraton).
Maailma tuntuim triatlonivõistlus on Hawaii Ironman, mille distantsid on ujumine 2,4 miili (3,86 km), jalgrattasõit 112 miili (180,2 km) ja jooks 26,2 miili (42 km).
Triatlon Eestis
Eesti tuntumad triatleedid on Mati Albert olümpiadistantsil ja Ain-Alar Juhanson täispikal triatlonidistantsil.
Eesti triatloni ajaloos on esimest korda 1987. aastal toimunud Elva triatlon kõige pikema traditsiooniga triatlonivõistlus Eestis ja 2022. aastal toimub see 35. korda. Elva triatloni algataja ja läbiviija on Andres Kübar.
Elva triatleetidest on jõudnud kõige kaugemale Johannes Sikk, kes on seadnud sihiks osalemise 2028. aastal Los Angelese suveolümpiamängudel.
Elva triatleedid treenivad peamiselt Tartu Ujumise Spordiklubis, kus treeneriteks on Geil Siim ja Kaja Haljaste.