Kurn, vene keeles gorodki, on iidne vene rahvasport, mille populaarsus on levinud Karjalas, Soomes, Rootsis, Ingerimaal, Leedus ja Eestis.
Kurni on mänginud Venemaal sellised ajaloolised tegelased nagu Peeter I, generalissimus Aleksander Suvorov, Vladimir Lenin, Jossif Stalin, Ivan Pavlov, Lev Tolstoi ja Maksim Gorki.
Mängu on mainitud Vana- Vene kroonikates ja seda on mängitud vähemalt alates 17. sajandist.
Mängu eesmärk on võimalikult väikese visete arvuga visata 15 korda 30 meetrisel väljakul, umbes 1 meetrise kepiga (kurikaga) välja viiest ümarklotsist (kurnist) moodustatud kujundid, mis on paigutatud ühe ruutmeetrisele mängualale. Viskekaugus on aja jooksul muutunud, ulatudes viiest meetrist kümneni.
Kurnidest moodustatud kujundeid võib-olla kuni 15 – kahur, kahvel, täht, nool, suurtükivägi, kaev, väntvõll, reket, kuulipilduja pesa, vähk, valvurid, lasketiir, lennuk, sirp ja kiri.
Võistlused toimuvad võistkondade vahel ja ka individuaalselt.
Enne 1923. aastat kindlaid reegleid polnud, aga kui 1923. aastal peeti esimesed üleliidulised võistlused, siis kinnitati ka reeglistik. Esimeseks suurvõistluseks oli 1928. aastal toimunud Üleliiduline olümpiaad.
Kurn oli 1980. aasta Moskva Olümpiamängude näidisala. Tänapäeval korraldatakse nii Euroopa- kui Maailmameistrivõistlusi kurnimängus.
Kurnimäng Eestis
Eestis on praegu ametlikult kolm kurniväljakut, aga mängimiseks on kohandatud kokku seitse spordiplatsi.
Eesti kurnimängu Liit nelja liikmesorganisatsiooniga moodustati 1994. aastal ja on Eesti Olümpiakomitee liige.
Eesti on korraldanud ka rahvusvahelisi turniire, näiteks 2011. aastal Loksal.
Eesti kurnivõistkond võitis 2006. aastal maailmameistrivõistlustel hõbe ja pronksmedali.
2017. aastal tuli Mihhail Jefremov Euroopa meistriks.
Kurnimäng Elvas
Ka Elvas on kurni mängitud. Keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja Arno Ots rajas 1980-ndate aastate lõpul Tartu mnt õppehoone juurde kurnimängu väljaku. See asus praeguse spordihoone parkla järvepoolses otsas. Seal said nii kooliõpilased kui muu rahvas oma visketäpsust harjutada. Kurikad ja kurnipulgad asusid lähedalasuvas kooli suusabaasis ja neid laenutas Arno isiklikult.
Mäng oli üsna populaarne, sest kurikad kulusid vastu asfalti viskamisest üsna ruttu. Kurn on olnud ka mitmete Elva mängude programmis.
Kurni on mängitud hiljem ka Tartumaa Tervisespordikeskuses, kus näiteks 2021. aasta augustis Elva Väepäevade raames korraldatud Täpsusküti mitmevõistluse üks ala oli kurnimäng.
Kahtlemata on tegemist huvitava (rahva)spordialaga ja kui Elvas oleks eestvedajaid, siis ilmselt huvilistest puudust ei oleks.