Heliise Riisaar
Elva Gümnaasiumi arendus- ja huvijuht
Liikuma Kutsuv Kool (LKK) on Eestis 2016. aastal välja töötatud haridusuuendusprogramm, mille sihiks on õpilaste liikumise osakaalu suurendamine koolipäeva lõikes ning muuta see koolikultuuri loomulikuks osaks.
Liikuma Kutsuv Kool tugineb rahvusvahelisele teadusele, Tartu Ülikooli liikumislabori uuringutele ja arendustele ning programmis osalevate koolide kogemustele. Teadusuuringud kinnitavad, et liikumine parandab mõtlemis- ja õpivõimet, ennetab terviseriske ja hoiab vaimset tervist. Liikumine on hea kehale, vaimule kui ka südamele. Oluline on välja tuua ka asjaolu, et lisaks õpilaste (kooli)päeva liikumise lisamisele pööratakse suurt tähelepanu ka istumisaja vähendamisele. Pikalt istumine on ebatervislik ja koormab keha. Istumise katkestamine toetab keskendumisvõimet ning töö- ja õpirõõmu.
2021. aastaks on programmiga ühinenud 148 kooli üle Eesti. Liikuma Kutsuvate Koolide arendatud lahendused puudutavad kogu koolipäeva: kuidas muuta õpilaste koolitee aktiivsemaks, mida saab teha aine- ja vahetundides, milline koolihoov kutsub liikuma, kas koolipäeva korralduses on aega liikumis-, mängu- ja spordivahetundideks ning mismoodi panustavad liikumisaktiivsusse ja vajalikesse oskustesse kehalise kasvatuse tunnid (liikumisõpetus).
2019. aastal pälvisid Liikuma Kutsuvad Koolid Euroopa komisjoni poolt korraldataval konkursil #BeActive Awards esikoha kui parim liikumist toetav haridusprogramm Euroopas.
Eesmärgid
Igal Liikuma Kutsuval Koolil on oma teekond. Vunkmeeskonnad planeerivad 1-3 aastased tegevuskavad, mille koostamist toetab TÜ Liikumislabori etteantud vorm. Suunad, millele koolid tegevuskavasid koostades mõtlevad on järgmised:
- meeskond ja koolipere kaasamine
- aktiivne vahetund
- aktiivne ainetund
- aktiivne koolitee
- liikuma kutsuva koolipäeva korraldus
- liikuma kutsuv koolihoov ja -ruum ning vahendid
- võrgustik ja koostöö
Iga kool leiab ise eesmärgid, mida enda tegevusele seada. Elva Gümnaasiumi liikuma kutsuv visioon – Elva Gümnaasiumi õpilane ja kooli töötaja armastab liikuda, teeb tervislikke valikuid ja on kaaslastele eeskujuks, on seotud mitme aspektiga. Tervislike valikute alla on peidetud nii liikumine, tervislikud suhted kui ka toitumine. Lisaks Liikuma Kutsuvale Koolile on Elva Gümnaasium ka KiVa [kiusamise ennetamise ja vähendamise programm] kool ning samuti on kool liitunud Taimse Teisipäeva programmiga. Usume, et tervisele tähelepanu pööramine ja tervislike eluviiside kujundamine koolipäeva sees on oluline ja tulemuslik. See on ajendanud Elva Gümnaasiumi direktsiooni võtma vastu otsuseid, mis on aidanud kaasa õpilaste tervisekäitumise kujundamise koolipäeva jooksul.
Hea koostöö tulemusel Elva piirkonna spordiklubidega on võimaldanud ellu kutsuda liikumispausid 1. ja 2. klassi õpilastele. Liikumispaus on 45 minuti pikkune treeneri poolt sisustatud mänguline antud spordiala spetsiifikat arvestav tegevus. Kahe õppeaasta vältel on õpilastel võimalus liikuda igal koolipäeval ja tutvuda üheteistkümne erineva spordialaga (judo, jalgpall, võimlemine, tennis, korvpall, kergejõustik, laskesuusatamine, jooga, võitluskunstid, ringtreening, tantsuline liikumine).
3.-6. klassi õpilastele pakutakse aktiivset vahetundi kolm korda nädalas. Aktiivse vahetunni läbiviimisel on Elva Gümnaasiumis oluline kaasata nende läbiviimisesse õpilasi ning anda seeläbi õpilastele suurem vabadus teha valikuid ning anda vastutust. Samuti pööratakse tähelepanu õpetajate liikumisharjumuste kujundamisele. Selleks on juba kolmel õppeaastal tehtud õpetajatele erinevaid liikumisega seotud väljakutseid ning pakutud erinevate treeninguid või liikumisharrastusi tutvustavaid sündmusi (jooga, discgolf, laskmine ja teised alad).
„Reipalt koolipinki!“, „Kiired ja osavad“, matkapäevad
TÜ Liikumislabor oli 10 kooliga läbinud pilootaasta ning 2018. aasta jaanuaris andis kõikidele koolidele, kes on liitumisest huvitatud selleks võimaluse. Kehalise kasvatuse õpetaja Evelin Pihlak ja 1.- 6. klasside õppejuht Ele Vool osalesid foorumil, kus tutvustati pilootkoolide kogemust. TÜ Liikumislabori teaduslik lähenemine ja abimaterjalid koolidele olid piisavalt veenvad, et LKK projektiga liituda.
Elva Gümnaasiumis on väga head kehalise kasvatuse õpetajad, kes on juba ligi kümme aastat vedanud tänaseks traditsiooniks saanud kooliaastat alustavat sündmust “Reipalt koolipinki!”. See on vahva liikumispäev, millest võtab osa kogu koolipere. Liikumispäev hõlmab nii sportlikke tegevusi, nuputamist ja meeskonnatööd nõudvaid ülesandeid kui ka kaaslastega mõnusalt aja veetmist.
Samuti on väga oluline kooli traditsioon 1.- 6. klassidele suunatud teatevõistlussari “Kiired ja osavad”. Iga kuu toimub üks etapp, milles osaleb igast klassist neljast poisist ja neljast tüdrukust koosnev võistkond. Õppeaasta lõpus tehakse kokkuvõtted ja premeeritakse kooliastme tublimaid osalejaid.
Kahjuks on koroonahaigus mõjutanud viimaste õppeaastate jooksul oluliselt erinevate sündmuste korraldamist – palju tegevusi on ära jäänud või asendunud uute väljunditega. Mitmel korral on isolatsioonis viibijad jäänud põnevatest tegevustest kõrvale. Kuid see aeg on pannud otsima ka uusi lahendusi ja kaasamismeetodeid. Näiteks pakuti kolmanda ja neljanda kooliastme õpilastele 2020.-2021. õppeaastal jõustamise päeva, mil kõik klassid said võimaluse ühel päeval minna väljasõidule oma klassikaaslastega. Näiteks käidi tuubitamas, mäesuusatamist harjutamas või matkamas. Pea kõik tegevused, mida klassijuhatajad otsustasid koos õpilastega valida, olid liikumisvõimalusi pakkuvad.
2020. aastal toimus lisaks kooliaastat alustavale ja lõpetavale aktusele ka vabariigi aastapäeva aktus õues. Igasugused matkamängud on muutunud tavapäraseks õppeaasta osaks – matkatakse nii sügisel, kevadel kui ka talvel. (Foto Liikuma kutsuv kool 3). Matkapäevasid korraldavad nii klassiõpetajad, klassijuhatajad kui ka kooli huvijuhid koostöös aineõpetajatega. Samuti võtame osa näiteks Koolispordi Liidu poolt välja pakutud matkadest. Järjest enam kasutatakse võimalust õppetegevust läbi viia õues. Elva Gümnaasium asub looduslikult mitmekesises keskkonnas – meie kooli ümbritseb mets, lähedal asuvad järved ning pargis võib kohata erinevaid linnuliike, putukaid ja väiksemaid loomi. Õuesõppepäevad on TÜ Liikumislabori üks prioriteetsetest valdkondadest. Nad teevad koolidele üleskutseid, millest meie omakorda meeleldi osa võtame.
Aktiivne vahetund
Oleme proovinud erinevaid vahetunni veetmise võimalusi – tants juhendajaga, Just Dance videod, tantsumängud õues, kollase palli kolmapäev, liikumismängud saalis/õues, reketi reede, pallimängud saalis/õues. Kõige enam meeldivad õpilastele tantsu- ja pallimängude vahetund.
Oleme märganud, et õpilaselt – õpilasele vahetunnid kaasavad enam osalejaid. Õpilased võtavad heal meelel vastutuse, kuid nad vajavad täiskasvanud juhendaja abi, kes aitab õpilastel tegevusi ette valmistada, vajadusel läbi viia ja meelde tuletada. Igasuguste moevooludega kaasa minemine on andnud positiivseid tulemusi, näiteks kendama (Jaapani traditsiooniline mänguasi) vahetunnid, kui see oli õpilaste seas populaarne. Kui tantsuvahetunnis osalevad pigem tüdrukud, siis kendama vahetunnis oli saalis iganädalaselt 50-70 poissi, kes võistlesid omavahel trikke tehes ning uusi nippe õppides ja harjutades. Elva Gümnaasiumi kogemus näitab, et kehalise kasvatuse tundides käsitletavad teemad toetavad aktiivsete vahetundide õnnestumist. Üks populaarsemaid mänge pallimängude vahetunnis on näiteks jahimees.
Rajatised – madalseiklusrada, tasakaalulint, välikorvpallikonstruktsioonid
2018. aastal paigaldas BC Elva mõlema koolimaja juurde korvpalli korvid. 2019. aastal seati mõlema koolihoone juurde üles tasakaaluliinid ja viidi õpilastele spordinädala raames läbi koolitus, kuidas tasakaaluliini kasutada. Aastatel 2020 ja 2021 kinkis Eesti Korvpalliliit kooliprojekti raames Elva Gümnaasiumile korvpalle. Need tegevused on soodustanud õpilaste õuealal liikumist ja tegutsemist vahetundides.
Koostöö projektidega „Euroopa spordilinn“ ja „Elva miljon“.
2021. aastal kuulutati Elva Euroopa üheks spordilinnaks, millega seoses kuulutas SA Elva Kultuur ja Sport välja „Elva miljon“ väljakutse. Elva Gümnaasium oli samal ajal suunatud distantsõppele ja see ajendas kehalise kasvatuse õpetajaid võtma kogu kooliperega väljakutse vastu. Nii õpilased, lapsevanemad kui ka õpetajad said liituda ning anda oma panuse miljoni aktiivse kilomeetri kogumisel.
Õpetajate sportlikud projektid
Alates 2019. aasta septembrist oleme pööranud tähelepanu ka õpetajate liikumisharjumuste kujundamisele. Selleks on ellu kutsutud “Õpetajate liikumisrõõm”, mis algselt pidi kord kuus pakkuma kooli töötajatele võimalust tutvuda erinevate spordialadega või lõõgastust pakkuvate tegevustega. Tegelikult on erinevaid väljakutseid ja koosviibimisi olnud rohkem. Projektiga „Elva miljon“ liitumisel saime aru, et meie õpetajad on igapäevaselt väga aktiivsed liikujad. Ligi pooled Elva Gümnaasiumi töötajatest osalevad trennides või tegelevad iseseisvalt mõne spordialaga.